Počáteční testy na malém jaderném reaktoru navrženém k zásobování energií při dlouhotrvajících misích s lidmi na Mars byly v Nevadě úspěšně dokončeny, uvádí web Nucnet.org.

jaderná energie - NASA testuje malý jaderný reaktor pro napájení mise na Mars - Věda a jádro (stmd grc 2017 c 06805 1024) 1
Prototyp reaktoru Kilopower. (Zdroj: NASA)

Testování jaderného systému Kilopower začalo v listopadu 2017 v objektu Nevada National Secure Site amerického ministerstva energetiky (DoE – Department of Energy). Hlavní cíl projektu Kilopower, který používá aktivní zónu s uranem 235 o velikosti podobné papírové utěrce, je poskytnutí energie astronautům a robotům na misích ve vesmíru, například na Marsu, Měsíci, či na jiných planetách.

Reaktor Kilopower, společný projekt americké NASA a DoE, je navržen ve dvou výkonových variantách, a to 1 kW a 10 kW.

Model s výkonem 1 kW je primárně určen pro mise do hlubokého vesmíru, například mise k Plutu, či na některé měsíce Jupiteru. 10kW model je určen buď pro mise do hlubokého vesmíru nebo na povrch Marsu, kde by mohlo být umístěno 4 až 5 takových zařízení.

Výzkumný ústav Los Alamos National Laboratory spadající pod DoE sdělila, že reaktor může být použit i k výrobě kyslíku a čisté vody, což může posloužit při přípravě zásob kyslíku a pohonných hmot pro návrat na Zemi.

„Kilopower je koncept malého, velmi jednoduchého reaktoru, využívajícího velmi malý počet komponent k výrobě elektřiny,“ sdělil Patrick McClure, vedoucí oddělení vývoje projektu v Los Alamos.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..