Za 30 let prošel v temelínské elektrárně řadou pozic. Od loňského roku je 56letý Jan Kruml jejím šéfem a na svůj první rok bude vzpomínat i díky největší výrobě v historii.

jaderná energie - MF Dnes: Čerpám ze zkušeností, které jsem za 30 let získal - V Česku (ETE Hnevkovice letecky 740 1) 1
JE Temelín a vodní nádrž Hněvkovice. (Zdroj: ČEZ)

Co bylo důvodem rekordní výroby?

Byly to tři faktory. Téměř stoprocentní spolehlivost provozu, zkrácení odstávky druhého bloku o deset dní a zatřetí to, že odstávka prvního bloku z větší části pokračuje letos. Proti předchozímu roku jsme výrobu navýšili o 4,3 TWh.

Jaká témata považujete za hlavní pro nadcházející roky?

Naprosto jednoznačnou prioritou je bezpečnost a intenzivně pracujeme na obnově výrobních licencí. Bezpečnost provází jadernou elektrárnu po celou dobu provozu. Tady polevit nelze. S technologickým vývojem musíme modernizovat a neustále udržovat vysokou úroveň bezpečnosti. Pokud to mám přirovnat, tak před třiceti lety byly bezpečnostním standardem v autech pásy a opěrky hlavy, nyní jsou různé protismyky, několik airbagů, čidla monitorující vzdálenost od vozidel a podobně. V jaderném průmyslu je to něco podobného.

Můžete popsat své první dojmy z nové funkce?

V osobní rovině to byla změna, i když ne nárazová. V Temelíně jsem za 30 let prošel řadou pozic, získal spoustu zkušeností a z toho teď čerpám. Jaderná elektrárna je specifické prostředí a pro jejího ředitele je důležité znát vnitřní procesy, kulturu a vazby mezi jinak velmi specializovanými útvary. Zjednodušeně řečeno, umět věci plánovat, řídit a hodnotit v souvislostech. V tomto směru dosavadní měsíce naplňují má očekávání.

Zdroj: MF Dnes, 23. 1. 2018

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..