Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) nepočítá s tím, že by provedla kontrolu v ruské Čeljabinské oblasti, kterou požaduje Litva kvůli zvýšené koncentraci ruthenia 106 naměřené v září a říjnu v ovzduší řady zemí, protože to nespadá do jejích kompetencí. 15. ledna 2018 to oznámila tisková mluvčí litevského ministerstva zahraničních věcí Rasa Jakilaitiene baltské tiskové agentuře BNS.

jaderná energie - MAAE neprovede kontrolu požadovanou Litvou kvůli výskytu ruthenia 106 - Ve světě (15142620358 d92a0aefc3 o 1024) 1
Litevské ministerstvo zahraničních věcí. (Zdroj: URM.lt)

Koncem listopadu 2017 Litva oficiálně požádala MAAE o prošetření této události. Podle tiskové mluvčí ministerstva MAAE odpověděla ještě v listopadu, že nemá žádnou pravomoc provést vyšetřování, protože není známé místo původu naměřeného ruthenia 106 a odpovědnost za jadernou bezpečnost mají jednotlivé země.

„MAAE na litevskou žádost odpověděla, že požádala 44 zemí o informace o koncentraci ruthenia 106 v jejich ovzduší a zda na jejich území nedošlo k mimořádné události, která by vedla k úniku ruthenia 106. Všechny země včetně Ruska a Kazachstánu odpověděly, že na jejich území nedošlo k žádné události spojené s únikem velkého množství ruthenia 106 do ovzduší,“ řekla Jakilaitiene.

Zvýšená koncentrace ruthenia 106, která však neohrožuje zdraví lidí, byla naměřena na konci září a na začátku října loňského roku v ovzduší Rumunska, Polska, Bulharska, Ruska, Francie a dalších evropských zemí včetně Česka.

Ruská služba pro hydrometeorologii a monitoring životního prostředí Rosgidromet na konci listopadu 2017 potvrdila, že v jižní části Čeljabinské oblasti, poblíž obce Argajaš, byla naměřena koncentrace ruthenia 106, která 986krát převyšuje normální hodnotu. Měřicí zařízení se nacházelo poblíž podniku Majak, který kromě jiného přepracovává použité jaderné palivo.

Speciální mezirezortní komise složená z radiačních odborníků státní korporace Rosatom, Ústavu pro bezpečný rozvoj jaderné energetiky Ruské akademie věd (IBRAE RAN) a pracovní skupiny Federální biologicko-lékařské agentury (FMBA) Ruska prověřovala v prosinci 2018 podnik Majak, zda v něm nedošlo k mimořádné události a zda jeho systém radiačního monitoringu v uvedeném období pracoval správně. Komise ve svých závěrech uvedla, že vylučuje únik z podniku Majak, a za možný zdroj ruthenia 106 označila družici nebo její část, která tuto látku používala jako zdroj energie.

Ruthenium 106 se dále používá například v lékařství k léčení onkologických onemocnění a jako kalibrační zářič při kontrole přístrojů radiační ochrany.

Zdroj: BNS, Interfax

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..