Obyvatelé pošumavských vesnic budou v sobotu už popatnácté protestovat proti plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Devítikilometrový pochod „K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví“ povede po pomyslném obvodu zvažované stavby, která by v podzemí zabrala plochu asi 300 hektarů a na povrchu 19 hektarů. Každoročně chodí několik set lidí, řekl ČTK starosta Chanovic Petr Klásek, jeden z hlavních organizátorů protestů.

jaderná energie - Lidé z Pošumaví budou opět protestovat proti jadernému úložišti - Back-end (povrchovy areal hlubinneho uloziste 1024) 1
Vizualizace nadzemní části hlubinného úložiště. (Zdroj: SÚRAO)

Klásek je iniciátorem a prvním mluvčím Platformy proti hlubinnému úložišti, kterou předloni v říjnu založilo 23 dotčených obcí a 12 spolků z celé ČR. Stát zvažuje pro úložiště sedm lokalit v Česku. Konečné umístění má být stanoveno do roku 2025 a zprovoznění úložiště, kde má být odpad uložen desetitisíce let, předpokládá Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v roce 2065. Vláda už v roce 2012 schválila dotčeným obcím kompenzace za geologický průzkum, který jim náleží podle atomového zákona. Obce na Horažďovicku ale peníze odmítly, považují je za úplatek. Koncem října 2015 podaly žalobu na stát kvůli tomu, že povolil geologický průzkum území, který byl zahájený předloni.

„V lokalitě Březový potok je 17 vesnic, jejichž občané mají starosti v souvislosti s navrhovaným úložištěm,“ uvedl Klásek. Obce společně žádají o přijetí zákona, který by posílil jejich postavení; bez jejich souhlasu nesmí nesmí být u nich úložiště umístěno. „Stát nerespektuje názor obyvatel v obcích ohrožených výstavbou úložiště,“ uvedl Klásek. Dále požadují, aby plánované průzkumy měly jasně stanovená kritéria výběru vhodného místa pro úložiště. Usilují o to, aby byla prodiskutována a přijata nová koncepce nakládání s radioaktivními odpady, jejichž objem bude kvůli stavbám dalších jaderných bloků přibývat. Do doby, než se požadavky obcí dořeší, nesmí být podle starostů prováděny žádné průzkumné práce.

SÚRAO neměla loni k průzkumům povolení, protože ministerstvo životního prostředí zamítlo její žádost o prodloužení prací. Pro SÚRAO tedy najaté firmy prováděly takzvané výzkumy. „Pro ně prý povolení nepotřebuje, přestože cizí lidé vstupují na pozemky obecní i soukromé, provádí tam značení, měření a další práce,“ uvedl Klásek.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale počátkem loňského listopadu vrátil do hry průzkumná území na geologické práce pro vyhledávání úložiště v lokalitách Březový potok, Čertovka, Čihadlo a Magdaléna. „Proti tomuto celá naše lokalita podporovaná městem Horažďovice podala protest. A dokončujeme společnou žalobu na rozhodnutí ministra,“ řekl Klásek. Lokalita Březový potok je výjimečná tím, že jsou všechny obce jednotné proti průzkumu i stavbě celých 16 let. Potvrdila to místní referenda. Podle starostů odpor obyvatel a chalupářů neustává, ale sílí. Start pochodu je od 08:30 do 09:30 u chanovického zámku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..