Firma PreussenElektra uzavřela kontrakt ohledně vyřazování z provozu se ZerKonem – konsorciem společností GNS Gesellschaft für Nuklear-Service, Westinghouse Electric Germany a Westinghouse Electric Sweden. Smlouva se týká demontáže a balení vnitřních částí tlakových nádob reaktorů v šesti jaderných elektrárnách, jejichž demontáž je naplánována.

jaderná energie - Konsorcium pod vedením společnosti GNS vyhrálo německý kontrakt ohledně vyřazování z provozu - Ve světě (Grohnde 460) 1
JE Grohnde (zdroj: WNN)

Firma PreussenElektra – dceřiný podnik společnosti EOn – dne 23. ledna oznámila, že zakázku udělila konsorciu ZerKon v polovině prosince, a to po „několika měsících“ vyjednávání. Realizace projektu potrvá více než deset let.

Jan Cornelis Homan, ředitel firmy PreussenElektra pro vyřazování z provozu a demontáž, uvedl, že zadání zakázky bylo pro společnost významným milníkem.

„Odstranění vnitřních částí tlakových nádob reaktorů má zásadní význam pro úspěšnou realizaci naší demontážní strategie pro každou lokalitu, kde probíhá vyřazování z provozu, i pro celou jadernou flotilu,“ prohlásil. „Demontáž a balení těchto zařízení je technicky jedním z nejnáročnějších a nejsložitějších projektů v procesu vyřazování z provozu. Proto potřebujeme zkušené a osvědčené partnery pro tuto práci, kteří mohou bezpečně a spolehlivě realizovat složité části tohoto projektu.“

Společnost GNS, která je vlastněna čtyřmi německými jadernými podniky, včetně firmy PreussenElektra, bude vedoucí konsorcia a bude odpovědná za balení odpadu pro konečné uskladnění. Firma Westinghouse bude primárně odpovědná za demontáž vnitřních částí tlakových nádob reaktorů za použití osvědčené technologie demontáže.

Po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v březnu roku 2011 vláda německé kancléřky Angely Merkelové oznámila zrušení provozních licencí osmi německých jaderných elektráren a obnovila plány na postupný odchod od jaderné energetiky, který má být dokončen do roku 2022. Firma PreussenElektra provozuje tři z osmi německých bloků, které jsou v současné době v provozu: JE Brokdorf, JE Grohnde a druhý blok JE Isar. Všechny tyto bloky mají být trvale odstaveny do roku 2022. Firma rovněž provozovala jadernou elektrárnu Grafenrheinfeld, která byla uzavřena v roce 2015, a první blok JE Isar a JE Unterweser, které byly v březnu 2011 uzavřeny spolu se sedmi dalšími jadernými elektrárnami.

Demontáž a balení vnitřních částí tlakových nádob se provádí dálkově – pod vodou. U šesti elektráren firmy PreussenElektra bude tento proces zahrnovat balení 900 tun materiálu do 1 100 sudů a kontejnerů vhodných pro konečné uskladnění.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..