Zástupci Jižní Korey a Spojených Arabských Emirátů diskutovali cesty k aktivizaci spolupráce v oblasti jaderné energetiky, oznámilo 9. ledna ministerstvo energetiky Korejské republiky.

jaderná energie - KEPCO chce jít do Saúdské Arábie společně s SAE - Nové bloky ve světě (0r3a1647 5a0005d32b59b 1024) 1
Staveniště JE Barakah v září 2017. (Zdroj: ENEC)

Ministr obchodu, průmyslu a energetiky Paik Ungyu se v Soulu setkal s Chaldunem Chalifou Al-Mubarakem, předsedou Výkonné rady Abu Dhábí a předsedou rady ředitelů Korporace pro jadernou energetiku SAE (ENEC).

Jihokorejská státní společnost KEPCO v současnosti staví první jadernou elektrárnu ve Spojených arabských emirátech na základě smlouvy, podepsané v roce 2008. KEPCO založilo se společností ENEC konsorcium pro výstavbu elektrárny Barakah se čtyřmi bloky typu APR-1400, z nichž první má být spuštěn v první polovině letošního roku. Obě strany se dohodly na vzájemné podpoře při dokončování výstavby a provozování nové elektrárny, která po dokončení bude pokrývat zhruba čtvrtinu spotřeby elektřiny v SAE.

„Protože jaderná elektrárna bude provozována dalších 60 let, navrhl jsem našim dvěma zemím založení dlouhodobého partnerství, které by mohlo trvat i celé století,“ řekl Paik novinářům po skončení schůzky.

Paik Ungyu navrhl možnost společně podat žádost o zapojení se do jaderného programu v Saúdské Arábii a Al-Mubarakova odpověď byla kladná, uvádí zpráva jihokorejského ministerstva. Al-Mubarak se rovněž vyjádřil kladně o spolupráci s KEPCO, čímž odmítl spekulace o tom, že Emiráty nejsou se spoluprací s Jižní Koreou spokojeny a že tato návštěva byla zapříčiněna právě tím.

Zástupci obou zemí se dále dohodli na tom, že budou hledat cesty, jak posílit spolupráci i v oblasti solární energetiky, protože země Blízkého východu obecně zvyšují svůj zájem o zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na domácí výrobě elektřiny, poznamenal Paik.

 

Zdroj: Yonhap News Agency

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..