Kalifornská komise Californian Public Utilities Commission (CPUC) dne 11. ledna schválila žádost společnosti Pacific Gas & Electric (PG&E) na trvalé odstavení jediné provozované jaderné kapacity – dvoublokové jaderné elektrárny Diablo Canyon – do roku 2025.

jaderná energie - Kalifornská komise schválila uzavření JE Diablo Canyon - Ve světě (Diablo Canyon 1 2 NRC PGE 460) 1

Společnost PG&E v srpnu 2016 podala žádost o trvalé odstavení JE Diablo Canyon na konci období jejích stávajících provozních licencí, které vyprší v roce 2024 pro první blok a o rok později pro druhý blok. Pět komisařů z komise CPUC dne 11. ledna jednomyslně schválilo revidovanou verzi společného návrhu pro uzavření elektrárny, který předložila společnost PG&E společně s organizacemi ohledně práce a životního prostředí.

Komise CPUC schválila společnosti PG&E, aby získala částku 241,2 milionu dolarů za náklady spojené s uzavřením elektrárny – 211,3 milionu dolarů na zachování zaměstnanců až do plánovaného uzavření elektrárny, 11,3 milionu dolarů na rekvalifikaci pracovníků a 18,6 milionu dolarů na výdaje vzniklé za obnovu provozních licencí bloků.

Komise neschválila návrh společnosti PG&E na pořízení nových zdrojů, jež by nahradily výkon JE Diablo Canyon, po rozhodnutí, že by tato problematika měla být řešena v rámci samostatného plánovacího řízení komise CPUC o politikách a programech zadávání veřejných zakázek v energetickém sektoru. Komise rovněž odmítla žádost o poskytnutí 85 milionů dolarů z finančních prostředků programu na zmírnění dopadu na komunitu, přičemž poukázala na absenci výslovného legislativního povolení. Regulátor řekl, že společnost PG&E „může použít akcionářské fondy“ na podporu programu, který by měl cílit ke zmírnění některých nepříznivých ekonomických dopadů na obyvatele lokality San Luis Obispo vyplývající z trvalého odstavení JE Diablo Canyon.

„Jaderná elektrárna Diablo Canyon je již mnoho let zdrojem spolehlivé a čisté elektřiny – a zaměstnanosti – ve městě San Luis Obispo. Avšak elektrárna již není ekonomická,“ řekl prezident komise CPUC Michael Picker. „Projednali jsme všechny argumenty a komise souhlasí s tím, že nastal čas. Stanovili jsme spravedlivou a přiměřenou cestu k čistému náhradnímu zdroji energie, stejně jako program pro udržení kvalifikovaných pracovníků v průběhu dalších sedmi let,“ doplnil.

Společnost PG&E uvedla, že společný návrh představuje „významný milník“ kalifornského plánování čisté energie. „Oceňujeme komisi CPUC za její přemýšlivé posouzení této složité otázky a za schválení určitých prvků,“ prohlásila společnost.

„I když jsme zklamáni, že nebyl schválen program plné retence zaměstnanců, stejně jako programy na zmírnění dopadu na komunitu a na energetickou účinnost, jsme vděční, že komise CPUC podnikla pozitivní krok ke zvýšení objemu finančních prostředků na zachování zaměstnanců nad rámec svého původně navrženého rozhodnutí,“ doplnila společnost.

Účastníci společného návrhu – včetně organizace International Brotherhood of Electrical Workers Local 1245, koalice Coalition of California Utility Employees, organizace Friends of the Earth, rady Natural Resources Defense Council, organizace Environment California, rady California Energy Efficiency Industry Council a aliance Alliance for Nuclear Responsibility – souhlasili s podporou společnosti PG&E při získávání státních schválení umožňujících provoz jaderné elektrárny Diablo Canyon až do konce jejích stávajících licencí, aby se předešlo předčasnému ukončení provozu a aby bylo možné naplánovat nahrazení výkonu této elektrárny s portfoliem energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů energie.

„Společný návrh představuje řadu zájmů mnoha stran, které se spojily, aby podpořily nejlepší cestu pro náš stát a zákazníky společnosti PG&E. Vzhledem k tomu, že úplný návrh nebyl schválen v souladu s naší dohodou – společnost PG&E se bude v následujících dnech scházet s pracovníky, komunitními a ekologickými partnery ohledně rozhodnutí, našich dalších kroků a cesty vpřed,“ uvedla společnost.

Dva tlakovodní reaktory v jaderné elektrárně Diablo Canyon vstoupily do komerčního provozu v roce 1984 (první blok s instalovaným výkonem 1 138 MWe) a 1985 (druhý blok s instalovaným výkonem 1 118 MWe). Jedná se o jediné zbývající jaderné kapacity v Kalifornii po předčasném uzavření druhého a třetího bloku jaderné elektrárny San Onofre firmy Edison v roce 2013, jež se nachází v jižní Kalifornii. První blok JE San Onofre, s jedním tlakovodním reaktorem, byl provozován od roku 1968 do roku 1992, zatímco jednobloková JE Rancho Seco – také s tlakovodním reaktorem – byla uzavřena v roce 1989 v reakci na místní referendum, které se konalo krátce po havárii v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl.

Analýza publikovaná v lednu roku 2017 organizací Environmental Progress research and policy organisation zjistila, že uhlíkové emise z kalifornské výroby elektřiny jsou dnes dva a půl krát vyšší než by byly, kdyby stát udržel v provozu jaderné elektrárny, jež byly donuceny k předčasnému uzavření, a neupustil od plánů na nové bloky.

Prezident organizace Environmental Progress Michael Shellenberger v loňském roce oznámil svůj záměr vystupovat jako nezávislý kandidát na guvernéra Kalifornie a zavázal se k reformě komise CPUC.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..