Jihočeské hasiče čeká aktualizace Vnějšího havarijního plánu Jaderné elektrárny Temelín, informovala Jihoceskenovinky.cz tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů.

jaderná energie - Jihočeské novinky: Aktualizace Vnějšího havarijního plánu Jaderné elektrárny Temelín - V Česku (5 1024 2) 1
JE Temelín. (Zdroj: ČEZ)

Jak budou postupovat složky integrovaného záchranného systému, obce či orgány krizového řízení při mimořádné události na Jaderné elektrárně Temelín? Jakým způsobem bude událost řešena? Jak budou koordinovány záchranné a likvidační práce? Jak budou informováni obyvatelé kraje a jak o ně bude postaráno? Vše a mnohem více řeší havarijní plány Jaderné elektrárny Temelín.

Existují plány dva. Vnitřní havarijní plán JE Temelín a Vnější havarijní plán JE Temelín. Vnitřní plán řeší procesy probíhající uvnitř elektrárny v případě mimořádné události. Z něj vychází vnější plán, který na interní plán navazuje a doplňuje ho o veškeré podstatné oblasti, které budou řešeny tzv. za plotem elektrárny.

Vnitřní havarijní plán JE Temelín zpracovávají specialisté útvaru havarijní připravenosti temelínské elektrárny. Zpracovatelem Vnějšího havarijního plánu JE Temelín je HZS Jihočeského kraje. Jihočeští profesionálové při zpracování velmi úzce spolupracují s celou řadou dotčených orgánů v čele s Krajským úřadem Jihočeského kraje a Státním úřadem pro jadernou bezpečnost.  

První Vnější havarijní plán JE Temelín byl schválen hejtmanem v roce 2001. Další novelizace proběhly v lednu roku 2003 a v říjnu 2003. Poslední novelizace byla schválena hejtmanem Jihočeského kraje v květnu v roce 2013 a je platná od ledna 2014.

A další velká aktualizace je naplánována na letošní rok. Aktualizace je nutná nejen pro revizi nastavených principů a postupů v případě mimořádné události na Temelíně. Hlavním důvodem aktualizace je novela atomového zákona z ledna minulého roku.

Na krajském ředitelství HZS Jihočeského kraje proběhla na téma aktualizace Vnějšího havarijního plánu JE Temelín v tomto týdnu první schůzka. Jihočeští hasiči na ní pozvali zástupce všech dotčených organizací.
Schůzky se zúčastnili kolegové z Generálního ředitelství HZS ČR, pracovníci Krajského úřadu Jihočeského kraje, krizoví pracovníci Policie ČR a ZZS Jihočeského kraje, zástupci Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj a společnosti ČEZ, a. s., JE Temelín.

Ti představili změny, které v minulém roce na základě změn v atomovém zákoně zapracovali do Vnitřního havarijního plánu JE Temelín a které tak i definují, jakým směrem by se aktualizace Vnějšího havarijního plánu JE Temelín měla letos ubírat.

Zdroj: Jihoceskenovinky.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..