První blok jaderné elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan) typu EPR dokončil horké funkční testy v rámci svého uvádění do provozu a stane se prvním reaktorem EPR, jenž vstoupí do provozu, oznámil jeho majitel – společnost China General Nuclear (CGN) – na hongkongské burze cenných papírů. Nejprve je však nutné provést další požadované testy, což zabránilo tomu, aby byl první blok JE Tchaj-šan spuštěn na konci roku 2017, uvedla společnost.

jaderná energie - Termín spuštění JE Tchaj-šan se posouvá - Nové bloky ve světě (5stock taishan cgn) 1
První blok JE Tchaj-šan. (Zdroj: World-nuclear-news.org)

Oznámení společnosti CGN v srpnu roku 2017 sdělilo, že první blok jaderné elektrárny Tchaj-šan by mohl zahájit komerční provoz a pravidelné dodávky elektřiny před koncem roku. Dne 29. prosince společnost tuto skutečnost aktualizovala: „Jelikož po celém světě nebyl zatím žádný jaderný blok s technologií EPR uveden do komerčního provozu… konstrukční společnost musí provést další experimentální ověřování, která se týkají designu a vybavení, což proto vyžaduje delší čas pro inženýrské stavební činnosti.“

První blok JE Tchaj-šan byl třetím blokem typu EPR ve výstavbě a ta byla zahájena v listopadu roku 2009. Před ním byla zahájena výstavba třetího bloku finské jaderné elektrárny Olkiluoto ze srpna roku 2005 a třetího bloku JE francouzské Flamanville z prosince roku 2007. Tyto bloky jsou v podobné fázi realizace – třetí blok JE Olkiluoto začal horké funkční testy v minulém měsíci, zatímco třetí blok JE Flamanville je v rané fázi studeného testování.

Společnost CGN prohlásila, že „provedla komplexní hodnocení následujících plánů výstavby a příslušných rizik, a po řádném zvážení se rozhodla upravit stavební harmonogram“.

„V souladu s tím se očekává, že komerční provoz prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Tchaj-šan bude zahájen v roce 2018, respektive v roce 2019,“ uvedl CGN. Druhý blok JE Tchaj-šan se nachází ve fázi instalace zařízení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..