Japonská organizace pro jaderný výzkum Japan Atomic Energy Agency (JAEA) plánuje v červenci zahájit vyvážení jaderného paliva ze svého rychlého reaktoru Monju. Podle japonského deníku Japan Times to organizace oznámila minulý pátek.

jaderná energie - Japonsko začne v červenci vyvážet palivo z reaktoru Monju - Back-end (MONJU c JAEA) 1
Reaktorová budova reaktoru Monju. (Zdroj: ANSNuclearCafe.org)

Reaktor Monju je experimentální rychlý reaktor chlazený sodíkem o výkonu 280 MWe (714 MWt), jeden ze dvou reaktorů tohoto typu v Japonsku. Během svého provozu se potýkal s řadou technických problémů, takže v prosinci 2016 bylo rozhodnuto, že bude vyřazen z provozu. Jediným zařízením pro výzkum sodíkových reaktorů v Japonsku tak zůstává reaktor Joyo (140 MWt), který zůstává odstaven po opravných pracích.

Svůj plán vyvážení jaderného paliva z reaktoru Monju představila JAEA na jednání s japonským regulačním úřadem Nuclear Regulation Authority (NRA), které proběhlo také minulý pátek. Uvnitř reaktoru se nachází 370 palivových kazet, které jsou chlazeny sodíkem, a dalších 160 je skladováno v bazénu mimo reaktor.

Cílem JAEA je do konce roku přemístit 100 palivových kazet ze stávajícího skladovacího bazénu do bezpečnějšího bazénu a do prosince 2022 má být do tohoto bazénu převezeno všech 530 kazet. Vyvážení paliva z reaktoru je součástí první pětileté etapy procesu vyřazování z provozu, které má trvat 30 let, tedy do roku 2047.

Zdroj: Japantimes.co.jp, World-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..