Letošní rok postaví Andreje Babiše v oblasti energetiky před velké dilema, kterému se vyhýbaly obě předešlé vlády. I když se mu do toho zatím moc nechce, bude jako premiér muset rozhodnout, jestli se v Česku postaví nové jaderné bloky a hlavně kdo akci za 200 miliard zaplatí.

jaderná energie - HN: Čas na rozhodnutí o jádru se krátí, Babiš za něj nechce platit 200 miliard - Nové bloky v ČR (edu II CEZ 1) 1
Vizualizace nových bloků v JE Dukovany. (Zdroj: ČEZ)

Času mu moc nezbývá. Dukovanské bloky začnou kolem roku 2035 pomalu dosluhovat a ČEZ loni opakovaně varoval, že pokud má nový reaktor vzniknout včas, aby je alespoň částečně nahradil, musí se už toto jaro začít vybírat dodavatelská společnost.

Je tak možné, že případná dostavba nových jaderných bloků bude jedním z prvních velkých rozhodnutí, kterému bude muset premiér Andrej Babiš čelit. Jeho volba ministra průmyslu, kterým má být kovaný energetik Tomáš Hüner, mohla naznačovat, že si je důležitosti této osoby vědom.

Celý text najdete na webu Hospodářských novin.

O autorovi

admin

1 Comment

    Problém je v tom, že z odborného hlediska by jasným vítězem výběrového řízení byl Rosatom. Ten nabízí i různé způsoby financování – viz Finsko a Maďarsko. Jistě by nám vyšel vstříc. A zároveň by bylo zaručeno maximální využití místních zdrojů a využití našich zdrojů při stavbě energetických zařízení i jinde v zahraničí.
    Např., postavit nový reaktor v Dukovanech by chtěli ruský Rosatom, francouzská EDF, čínská firma CGN, americký Westinghouse, korejská KHNP a japonsko-francouzské konsorcium Atmea.
    Ale z politických důvodů je vítězství Rosatomu těžko průchodné. Ostatní společnosti mají značné ekonomické problémy, tak nevím, jak by mohly zaručit úspěšné dokončení projektu, o využití místních zdrojů ani nemluvě. Domnívám se, že těmto požadavkům by ještě mohla vyhovět čínská firma CGN.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..