Společnost GE Hungary (maďarská dceřiná společnost americké General Electric), vyhrála kontrakt v hodnotě 970 milionů dolarů na výrobu a dodávku turbín pro plánovanou dvojici bloků maďarské jaderné elektrárny Paks II, informovala ruská tisková agentura RIA Novosti.

jaderná energie - General Electric vyhrála kontrakt na turbíny pro JE Paks II - Nové bloky ve světě (odstavka I 023 1024) 1
Oběžné kolo turbíny z JE Dukovany. (Zdroj: ČEZ)

Webové stránky ruské korporace pro atomovou energii Rosatom uvádí, že jedním účastníkem tendru bylo konsorcium společností GE Hungary a francouzské Alstom Power System (také spadá pod General Electric) a druhým ruský podnik Silovyje mašiny. Výběrové řízení bylo pořádáno generálním dodavatelem projektu Paks II, Skupinou ASE (inženýringová divize Rosatomu).

V jaderné elektrárně Paks jsou nyní v provozu čtyři bloky s tlakovodními reaktory VVER-440 spouštěné v letech 1982 až 1987. Tyto bloky dodávají elektřinu více jak polovině Maďarska.

Podle mezivládní dohody, podepsané na začátku roku 2014, dodají ruské firmy a jejich mezinárodní subdodavatelé dva nové bloky jaderné elektrárny Paks s reaktory typu VVER-1200 a z ruské strany bude poskytnut úvěr v hodnotě 10 miliard eur, který pokryje 80 % nákladů na realizaci projektu. Podle dohody připadne maďarským společnostem přibližně 40 % z celkové hodnoty zakázek.

V květnu minulého roku získala ruská Skupina ASE, generální dodavatel projektu Paks II, „osvědčení o shodě“ s požadavky EPC. Audit ze strany zákazníka, společnosti Paks II, a maďarského úřadu pro atomovou energii proběhl v Moskvě a Nižném Novgorodě. Skupina ASE tak může začít s „aktivní fází“ stavebních a montážních prací v souladu s licenčním procesem na dvou nových blocích. Stavební práce na Paks II mají začít tento měsíc.

Společnosti ze struktury General Electric vyhrály také tendry pro finskou jadernou elektrárnu Hanhikivi (v roce 2016) a tureckou jadernou elektrárnu Akkuyu (loni). Oba projekty budou mít opět bloky typu VVER-1200 od Rosatomu.

Zdroj: World-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..