Společnost Fennovoima Oy, která má na starosti realizaci projektu finské jaderné elektrárny Hanhikivi, předala Ministerstvu hospodářství Finska dodatečné dokumenty, kvůli nimž se protahuje proces udělování stavebního povolení.

jaderná energie - Finská vláda rozhodne o licenci pro JE Hanhikivi nejdříve v roce 2019 - Nové bloky ve světě (ROSATOM1 at Hanhikivi 1024) 1
Vizualizace JE Hanhikivi. (Zdroj: Fennovoima)

Tiskové oddělení ministerstva oznámilo, že od Fennovoimy dostalo zprávu o plánech nakládání s radioaktivními odpady. Tento dodatečný dokument si vyžádalo od projektové společnosti v prosinci 2016 a nyní po jeho obdržení může začít posuzovat celou otázku vydání stavebního povolení pro elektrárnu Hanhikivi.

„Návrh na vydání stavebního povolení pro jadernou elektrárnu bude předán parlamentu nejdříve v roce 2019,“ uvádí ministerstvo.

Fennovoima považuje za nejvhodnější pro ukládání použitého jaderného paliva dvě lokality: Pyhäjoki a Eurajoki. Vhodné místo bude hledat společně s finským geologickým ústavem Geological Survey of Finland a společností Posiva, s níž má uzavřenou klíčovou dohodu o nakládání s radioaktivními odpady. Plán průzkumných prací je připraven.

 

Projekt úložiště bude potřebovat také stavební a provozní povolení od finských úřadů. Fennovoima očekává, že je obdrží v roce 2022. Počítá se s tím, že zavážení odpadu do úložiště začne až koncem tohoto století.

V prosinci 2013 byla podepsána smlouva o výstavbě jaderné elektrárny Hanhikivi mezi společnostmi Fennovoima a Rusatom Energo International (dcera Rosatomu). Vznikne zde jeden blok typu VVER-1200 verze AES-2006. V roce 2014 ruská strana zaujala 34% podíl na projektu, zbývající dvě třetiny náleží konsorciu Voimaosakeyhtiö SF sdružujícímu budoucí odběratele elektřiny z nové jaderné elektrárny. Uvedení elektrárny do provozu je plánováno na rok 2024.

Finský parlament projekt schválil většinou hlasů v prosinci 2014. Žádost o stavební povolení podala Fennovoima v červnu 2015. Povolovací řízení se protáhlo z důvodu provedení změn v projektové dokumentaci. Celková hodnota projektu se odhaduje na 7 miliard eur (zhruba 175 miliard korun). Množství elektřiny, které bude nová elektrárna vyrábět, odpovídá přibližně 10 % finské spotřeby a asi polovině elektřiny dovážené ze zahraničí.

Zdroj. Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..