Pátek, 30 října
Shadow

Finská vláda rozhodne o licenci pro JE Hanhikivi nejdříve v roce 2019

Společnost Fennovoima Oy, která má na starosti realizaci projektu finské jaderné elektrárny Hanhikivi, předala Ministerstvu hospodářství Finska dodatečné dokumenty, kvůli nimž se protahuje proces udělování stavebního povolení.

Vizualizace JE Hanhikivi. (Zdroj: Fennovoima)

Tiskové oddělení ministerstva oznámilo, že od Fennovoimy dostalo zprávu o plánech nakládání s radioaktivními odpady. Tento dodatečný dokument si vyžádalo od projektové společnosti v prosinci 2016 a nyní po jeho obdržení může začít posuzovat celou otázku vydání stavebního povolení pro elektrárnu Hanhikivi.

„Návrh na vydání stavebního povolení pro jadernou elektrárnu bude předán parlamentu nejdříve v roce 2019,“ uvádí ministerstvo.

Fennovoima považuje za nejvhodnější pro ukládání použitého jaderného paliva dvě lokality: Pyhäjoki a Eurajoki. Vhodné místo bude hledat společně s finským geologickým ústavem Geological Survey of Finland a společností Posiva, s níž má uzavřenou klíčovou dohodu o nakládání s radioaktivními odpady. Plán průzkumných prací je připraven.

 

Projekt úložiště bude potřebovat také stavební a provozní povolení od finských úřadů. Fennovoima očekává, že je obdrží v roce 2022. Počítá se s tím, že zavážení odpadu do úložiště začne až koncem tohoto století.

V prosinci 2013 byla podepsána smlouva o výstavbě jaderné elektrárny Hanhikivi mezi společnostmi Fennovoima a Rusatom Energo International (dcera Rosatomu). Vznikne zde jeden blok typu VVER-1200 verze AES-2006. V roce 2014 ruská strana zaujala 34% podíl na projektu, zbývající dvě třetiny náleží konsorciu Voimaosakeyhtiö SF sdružujícímu budoucí odběratele elektřiny z nové jaderné elektrárny. Uvedení elektrárny do provozu je plánováno na rok 2024.

Finský parlament projekt schválil většinou hlasů v prosinci 2014. Žádost o stavební povolení podala Fennovoima v červnu 2015. Povolovací řízení se protáhlo z důvodu provedení změn v projektové dokumentaci. Celková hodnota projektu se odhaduje na 7 miliard eur (zhruba 175 miliard korun). Množství elektřiny, které bude nová elektrárna vyrábět, odpovídá přibližně 10 % finské spotřeby a asi polovině elektřiny dovážené ze zahraničí.

Zdroj. Atomic-energy.ru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..