Pátek, 30 října
Shadow

Evropská komise je připravena bránit své rozhodnutí o JE Paks u Evropského soudu

Rakousko 22. ledna oznámilo, že plánuje podat stížnost na Evropskou komisi kvůli schválení projektu rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks. Evropská komise plánuje své rozhodnutí bránit, uvádí web Euractiv.eu.

Vizualizace dvojice bloků typu VVER-1200 v JE Paks. (Zdroj: Rosatom)

Rakousko sousedící s Maďarskem se pyšní svou podporou čisté energetiky a neprovozuje žádné jaderné elektrárny.

„Ve vládě jsme se shodli, že máme dostatečné důvody pro soudní prošetření rozhodnutí Evropské komise,“ uvedla rakouská ministryně pro udržitelnost a turistiku Elisabeth Köstingerová. „Podpora Evropské unie je možná jen v případě, že vychází ze společného zájmu. Pro nás jaderná energetika není ani udržitelným zdrojem energie, ani reakcí na změny klimatu,“ dodala ministryně.

Tiskový mluvčí EK Ricardo Cardoso to 22. ledna komentoval slovy: „Budeme u soudu bránit rozhodnutí Evropské komise.“

Loni v březnu schválila EK maďarský plán postavit v jaderné elektrárně Paks dva nové bloky za pomoci ruské korporace pro atomovou energii Rosatom s tím, že maďarské úřady schválily několik opatření pro zajištění férové konkurence.Dvojice nových bloků zdvojnásobí instalovaný výkon elektrárny, který nyní dosahuje 2000 MW. Maďarsko plánuje zahájit stavební práce již v tomto roce a dokončit je v roce 2025.

Termín pro podání stížnosti k Evropskému soudu zpochybňující rozhodnutí EK je 25. února, uvedl mluvčí. Ve většině takto komplexních případů rozhodl Soudní dvůr Evropské unie sídlící v Lucemburku ve prospěch Evropské komise.

Rakousko podobné právní kroky podniklo v roce 2015 i proti podpoře Evropské komise pro britské plány na vybudování jaderné elektrárny Hinkley Point C v hodnotě 18,15 miliardy eur.

Zdroj: Euractiv.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..