Jaderná elektrárna Temelín letos přijme 80 zaměstnanců. Jde například o techniky provozu, systémové inženýry, technology nebo IT specialisty. ČTK to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Elektrárna má 1188 zaměstnanců. Dlouhodobě tam nejčastěji nastupují absolventi Západočeské univerzity, ČVUT a VUT Brno.

jaderná energie - Elektrárna Temelín letos přijme 80 zaměstnanců - V Česku (DSC7898 1024) 1
JE Temelín. (Zdroj: ČEZ)

„Jsme na potřebném stavu, nicméně o nové lidi máme stále zájem, a to o absolventy i zkušené odborníky. Letos máme v plánu přijmout osm desítek zaměstnanců, techniky provozu, systémové inženýry, specialisty profesní podpory, technology technické kontroly, IT specialisty nebo provozní elektrikáře,“ řekl Sviták. Každý rok má elektrárna zájem i o operátory.

Loni a předloni posiloval Temelín kontrolní útvary. Za uplynulé dva roky zde našlo práci 183 lidí. Letos budou nábory souviset především s generační obměnou a s vykrýváním běžných personálních změn. „Například do roku 2020 vznikne nárok na odchod do důchodu více než třem desítkám odborníků a my musíme být na jejich odchod připraveni,“ uvedl mluvčí.

Nových míst vznikne letos jen několik, například pozice specialisty hodnocení konfigurace jaderných elektráren nebo projektanta-konstruktéra. Uchazečů o práci má Temelín dost. Spolupracuje se středními i vysokými školami, účastní se pracovních veletrhů, pořádá odborné stáže. V jižních Čechách spolupracuje se 13 středními školami, v ČR s technicky zaměřenými vysokými školami. „Dlouhodobě u nás nacházejí uplatnění nejčastěji absolventi Západočeské univerzity, ČVUT Praha nebo VUT Brno,“ řekl Sviták.

Zaměstnancům energetické společnosti ČEZ vzrostou letos smluvní mzdy o 2,2 procenta a tarifní mzdy o šest procent. Průměrnou mzdu firma nesděluje. „Mzdy v ČEZ jsou zcela konkurenceschopné a v sektoru energetiky jednoznačně nadprůměrné,“ řekl mluvčí. Platy v Temelíně jsou i vyšší než je jihočeská průměrná mzda, jež byla loni ke třetímu čtvrtletí 26.207 Kč.

Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 16,48 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..