Díky projektu jaderné elektrárny El Dabaa se Egypt dostává na novou úroveň, díky čemuž se země může stát vývozcem elektrické energie. Prohlásil to v rozhovoru pro egyptský nezávislý deník Al Dostor Yusry Abushady, bývalý hlavní inspektor MAAE a odborník na jadernou energetiku.

jaderná energie - Egypt bude z provozu JE El Dabaa získávat přes 5 mld dolarů ročně - Nové bloky ve světě (vver 1200) 1
Vizualizace jaderné elektrárny se čtyřmi bloky typu VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)

Proč si egyptská vláda zvolila za dodavatele technologie právě ruskou společnost?

Většinou jsou dodavatelé pro velké projekty vybíráni prostřednictvím tendrů, avšak v jaderné oblasti je tento proces poněkud specifický. Sám jsem radil politickému vedení naší země, aby se v tomto případě tendrovému systému vyhnuli. V jaderné energetice figuruje pět velkých mezinárodních společností. Už v první etapě z nich můžeme vyloučit tři. Například Čínu, protože nemá žádné dobré referenční projekty mimo Čínu. Francouzské firmy měly před 10 lety velké problémy s již postavenými bloky. Postavili 4 bloky ve třech zemích za 10 let, proces však byl zastaven kvůli konfliktům mezi francouzskou společností a zeměmi zákazníka v důsledku zpoždění a technických problémů. Americkou společnost Westinghouse, s níž byla podepsána dohoda o výstavbě první egyptské jaderné elektrárny v 60. letech, můžeme rovněž vyloučit, protože právě Američané se tehdy stali iniciátory ukončení smlouvy. Jedinými konkurenty, kteří z našeho pohledu připadají do úvahy, jsou ruský Rosatom a jihokorejská KEPCO. Pro nás byl jasným favoritem Rosatom, protože nám nabídl moderní technologie vyhovující nejstriktnějším bezpečnostním požadavkům.

Jak ovlivní výstavba jaderné elektrárny budoucí investice v oblasti energetiky?

Počítáme s tím, že jaderná elektrárna nám zajistí instalovaný výkon téměř 5000 megawattů pro výrobu té nejlevnější a nejdostupnější energie, což odpovídá 17 % egyptské spotřeby. Investice do jaderného paliva pro práci jaderných elektráren činí 20 milionů dolarů ročně, zatímco suroviny pro tepelnou elektrárnu spalující zemní plyn stojí přibližně 1 miliardu dolarů ročně, přitom moderní jaderná elektrárna bude fungovat 60 až 80 let, zatímco tepelná 20 až 30.

Bude se Egypt bezprostředně účastnit procesu výstavby elektrárny?

V průběhu výstavby jaderné elektrárny bude podíl místních firem činit 20 %. Podle podmínek podepsaných smluv bude Rusko podporovat egyptskou stranu v oblasti provozu a údržby elektrárny po dobu 10 let od zahájení provozu každého bloku a odpovídat za vzdělání a profesní přípravu budoucích egyptských odborníků. Stejným způsobem jsme spolupracovali při stavbě Asuanské přehrady, kdy se Egypťané naučili v Rusku vše potřebné za pouhé dva roky.  

Jaké jsou podle Vás výhody jaderné energetiky?

Jaderná energetika je dnes jedním z nejčistších zdrojů energie, mohu říci, že reaktory podle ruské technologie patří mezi nejbezpečnější, prakticky s nulovou pravděpodobností pro vznik havárií.

Kdy očekáváte, že projekt bude vydělávat dost peněz na to, aby zaplatil své náklady?

Egypt pokryje jen 15 % z ceny projektu, 85 % pak zaplatí ve formě úvěru ruská strana. Půjčí nám na stavbu elektrárny 25 miliard dolarů. Očekáváme celkové náklady ve výši 21 miliard dolarů a egyptská strana začne splácet svůj dluh po šesti letech provozu prvního bloku a třech letech provozu celé jaderné elektrárny.

Jaké příjmy očekává Egypt z každého bloku?

Očekáváme, že příjmy z každého bloku budou činit přibližně 1-1,5 miliardy dolarů ročně, celkové příjmy z jaderných elektráren pak 5 miliard dolarů ročně, očekáváme, že splatíme ruský úvěr za pět let.

Zdroj: Dostor.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..