Do demonstračního bloku technologie Hualong One – který se staví jako pátý blok jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing) v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) – byl instalován třetí a poslední parogenerátor. Očekává se, že reaktor bude uveden do provozu v příštím roce.

jaderná energie - Do pátého bloku JE Fu-čching byly nainstalovány parogenerátory - Nové bloky ve světě (Fuqing 5 third SG installation 460 CNNC) 1
Instalace parogenerátoru (zdroj: WNN)

Parogenerátor – o hmotnosti 365 tun a o délce přesahující 21 metrů – byl dne 7. ledna vyzdvižen na horizontální portálovou plošinu asi 16,5 metru nad zem, oznámila společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Tato komponenta byla následně přemístěna do kontejnmentové budovy reaktoru přes hlavní transportní kanál pro zařízení. Jakmile byla komponenta uvnitř, byla zvednuta do svislé polohy pomocí speciálně navrženého nástroje a upevněna.

První parogenerátor byl do pátého bloku JE Fu-čching instalován dne 10. listopadu. Druhý byl umístěn dne 24. Prosince – tentýž den, kdy společnost CNNC oznámila, že svařování hlavního potrubí na tomto bloku bylo oficiálně zahájeno.

Parogenerátory se používají v tlakovodních reaktorech k přenášení tepla z chladiva reaktoru do vody v sekundárním okruhu, čímž se vyrábí pára používaná k pohánění turbín generujících elektrickou energii. Každý parogenerátor obsahuje tisíce kilometrů trubek, kterými proudí horká voda.

Parogenerátory typu ZH-65 byly nezávisle navrženy institutem China Nuclear Power Institute a vyrobeny podnikem Dongfang Electric.

V listopadu roku 2014 společnost CNNC oznámila, že pátý a šestý blok jaderné elektrárny Fu-čching budou využívat Čínou vyvinutý design tlakovodního reaktoru – Hualong One, což značí jeho první nasazení. Společnost předtím předpokládala, že pro tyto bloky použije design ACP1000, ale plány byly revidovány v souladu s reorganizací čínského jaderného průmyslu. Čínská státní rada udělila konečné schválení výstavby pátého a šestého bloku JE Fu-čching v polovině dubna roku 2015.

Odlití prvního betonu pro pátý blok této elektrárny proběhlo v květnu 2015, což znamenalo oficiální zahájení výstavby tohoto bloku. Výstavba šestého bloku JE Fu-čching započala v prosinci téhož roku. Kopule pátého bloku byla nainstalována na budovu kontejnmentu v květnu minulého roku. Podle plánů mají být oba bloky dokončeny v roce 2019, respektive 2020.

Výstavba dalších dvou bloků s technologií Hualong One probíhá také v jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang  (pinyin: Fangchenggang) patřící společnosti China General Nuclear (CGN) v provincii Kuang-si (pinyin: Guangxi). Očekává se, že tyto bloky budou také uvedeny do provozu v roce 2019, respektive 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..