Do demonstračního bloku technologie Hualong One – který se staví jako pátý blok jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing) v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) – byla instalována tlaková nádoba reaktoru. Očekává se, že reaktor bude uveden do provozu v příštím roce.

jaderná energie - Do čínského bloku Hualong One byla instalována reaktorová nádoba - Nové bloky ve světě (Fuqing 5 RPV installation 460 CNEC 1) 1
Reaktorová nádoba (zdroj: WNN)

Reaktorová nádoba byla dne 17. ledna přemístěna na 16,5 m dlouhou platformu reaktorové budovy. Při operaci, která trvala téměř devět hodin, byla komponenta dne 28. ledna přesunuta do pozice na svůj nosný prstenec, oznámila společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

Tlaková nádoba byla nezávisle navržena výzkumným institutem China Nuclear Power Research and Design Institute a vyrobena společností China First Heavy Machinery. Reaktorová nádoba dokončila hydraulické tlakové zkoušky v dubnu minulého roku. Tyto testy potvrdily celistvost svarů a těsnost nádoby.

Instalace tlakové nádoby reaktoru značí dokončení instalace hlavních komponent na bloku v jaderné elektrárně, uvedla společnost CNNC. Instalace tří parogenerátorů a krytů čerpadel byla dokončena počátkem ledna letošního roku.

V listopadu roku 2014 společnost CNNC oznámila, že pátý a šestý blok jaderné elektrárny Fu-čching budou využívat domácky vyvinutý design tlakovodního reaktoru – Hualong One, což značí jeho první nasazení. Společnost předtím předpokládala, že pro tyto bloky použije design ACP1000, ale plány byly revidovány v souladu s reorganizací čínského jaderného průmyslu. Čínská státní rada udělila konečné schválení výstavby pátého a šestého bloku JE Fu-čching v polovině dubna roku 2015.

Odlití prvního betonu pro pátý blok této elektrárny proběhlo v květnu 2015, což znamenalo oficiální zahájení výstavby tohoto bloku. Výstavba šestého bloku JE Fu-čching započala v prosinci téhož roku. Kopule pátého bloku byla nainstalována na budovu kontejnmentu v květnu minulého roku. Podle plánů mají být oba bloky dokončeny v roce 2019, respektive 2020.

Výstavba dalších dvou bloků s technologií Hualong One probíhá také v jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang  (pinyin: Fangchenggang) patřící společnosti China General Nuclear (CGN), jež se nachází v provincii Kuang-si (pinyin: Guangxi). Očekává se, že tyto bloky – založené na verzi reaktorového designu společnosti CGN – budou také uvedeny do provozu v roce 2019, respektive 2020. Společnost CGN pak rovněž navrhuje použít britskou verzi svého designu – HPR1000 – v budoucí nové jaderné elektrárně v anglické lokalitě Bradwell.

V pákistánské jaderné elektrárně Karáčí se staví rovněž dva bloky s designem HPR1000. Výstavba druhého bloku JE Karáčí započala v roce 2015, třetí blok ho následoval o rok později. Tlaková nádoba reaktoru byla instalována ve druhém bloku této elektrárny v říjnu roku 2017. Vstup obou bloků do komerčního provozu je naplánován na rok 2021, respektive 2022.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Dva roky a devět měsíců po prvním lití betonu /květen 2015/ jsou nainstalovány všechny parogenerátory i nádoba reaktoru. Velmi dobré tempo. Zdá se reálné první připojení k síti = 2019 . Tedy doba stavby : 4 roky a „kousek“. V období po Fukušimě skvělé tempo !

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..