Rozvodna pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Barakah v Spojených arabských emirátech byla aktivována a připojena k přenosové energetické soustavě, oznámila dne 4. ledna společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec). Klíčové výkonové transformátory ve druhém bloku JE Barakah byly také aktivovány, a to při přípravě horkého funkčního testování.

jaderná energie - Další milníky pro stavební projekt JE Barakah - Nové bloky ve světě (The four units of ENECs Barakah plant 460) 1
JE Barakah (zdroj: WNN)

Připojení třetího a čtvrtého bloku k rozvodně, které propojuje zařízení s přenosovou sítí a umožňuje jí čerpat elektrickou energii, je nezbytné pro budoucí testování obou bloků. Připojení k rozvodné síti také umožní dokončení dalších pomocných budov v těchto blocích, uvedla společnost Enec. Rozvodna pro první dva bloky jaderné elektrárny Barakah byla aktivována v únoru roku 2016.

Aktivace hlavního výkonového transformátoru pro druhý blok JE Barakah, budicího transformátoru a pomocných výkonových transformátorů umožňuje zahájení horkého funkčního testování na tomto bloku. Tyto zkoušky zajišťují, že systémy reaktoru – včetně chladicích systémů a jaderných bezpečnostních systémů – fungují bezpečně za provozního tlaku a teplotních podmínek reaktoru, a to před zakládáním jaderného paliva.

„Tyto milníky jsou výsledkem naší rozsáhlé spolupráce s naším hlavním dodavatelem a partnerem ve společném podniku – firmou Korea Electric Power Corporation (Kepco),“ uvedl generální ředitel společnosti Enec Mohamed Al Hammadi a dodal, že týmy využily zkušeností získaných při provádění stejných prací na prvním bloku jaderné elektrárny Barakah.

Pro společnost Enec se v JE Barakah staví čtyři bloky s korejským designem APR-1400, přičemž výstavbu zajišťuje konsorcium vedené firmou Kepco. Výstavba byla zahájena: na prvním bloku v červenci 2012; na druhém bloku v květnu 2013; na třetím bloku v září 2014; a na čtvrtém bloku v září 2015. První blok se nyní nachází ve fázi uvádění do provozu a testování, a zároveň čeká na vydání provozní licence od regulačního úřadu Spojených arabských emirátů – úřadu Federal Authority for Nuclear Regulation – aby mohlo následně dojít k zakládání paliva. Druhý blok je v současné době dokončen z více než 90 %, třetí blok z více než 79 % a čtvrtý blok z více než 60 %. Očekává se, že všechny čtyři bloky budou v provozu do konce roku 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..