Jak vyplývá z dokumentu zveřejněného na stránkách nezávislé běloruské televizní stanice Belsat, běloruská Akademie věd zvažuje otázku využití energie z běloruské jaderné elektrárny v Ostrovci na státem organizovanou těžbu digitálních měn.

jaderná energie - ČRo: Běloruští vědci chtějí využít jadernou elektrárnu k těžbě kryptoměn - Ve světě (staveniste 2017 740) 1
Jaderná elektrárna s dvěma bloky typu VVER-1200, kterou v Ostrovci staví Rosatom. (Zdroj: Ostrovets.by)

V publikovaném dokumentu podepsaném ředitelem Institutu informatiky běloruské Akademie věd Alexandrem Tuzikovem se uvádí, že těžba kryptovalut neboli „mining“ předpokládá využití značného množství výpočetní techniky a představuje proto velkou spotřebu elektrické energie. Za tímto účelem by podle akademiků mohla vypomoci právě energie získaná z nově postavené atomové elektrárny. 

Experimenty s digitálními měnami probíhají v Bělorusku již delší dobu, a to na nejvyšší úrovni. Na konci minulého roku prezident Alexandr Lukašenko podepsal dekret o rozvoji digitální ekonomiky. Jeho součástí je i odstavec věnovaný právě těžbě kryptovalut a takzvanému „blockchainu“ – sytému finančních převodů těchto měn bez účasti bank nebo jiných prostředníků. 

Dekret má umožnit zařazení technologie blockchainu a používání kryptovalut do běloruské ekonomiky. Firmy budou mít podle něj právo obchodovat s běloruskou digitální měnou doma i na zahraničních burzách a budou ji moci těžit, stojí podle Belsatu v Lukašenkově dekretu. 

Celý text najdete na webu Českého rozhlasu.

O autorovi

admin

jaderná energie - E15: Jádro českých problémů s jádrem - Ve světě (poster bez nazvu 2 740) 2
Předcházející článek

jaderná energie - E15: Turbínu šijeme kupci na míru - Ve světě (4 1024) 3
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..