Jak vyplývá z dokumentu zveřejněného na stránkách nezávislé běloruské televizní stanice Belsat, běloruská Akademie věd zvažuje otázku využití energie z běloruské jaderné elektrárny v Ostrovci na státem organizovanou těžbu digitálních měn.

V publikovaném dokumentu podepsaném ředitelem Institutu informatiky běloruské Akademie věd Alexandrem Tuzikovem se uvádí, že těžba kryptovalut neboli „mining“ předpokládá využití značného množství výpočetní techniky a představuje proto velkou spotřebu elektrické energie. Za tímto účelem by podle akademiků mohla vypomoci právě energie získaná z nově postavené atomové elektrárny.
Experimenty s digitálními měnami probíhají v Bělorusku již delší dobu, a to na nejvyšší úrovni. Na konci minulého roku prezident Alexandr Lukašenko podepsal dekret o rozvoji digitální ekonomiky. Jeho součástí je i odstavec věnovaný právě těžbě kryptovalut a takzvanému „blockchainu“ – sytému finančních převodů těchto měn bez účasti bank nebo jiných prostředníků.
Dekret má umožnit zařazení technologie blockchainu a používání kryptovalut do běloruské ekonomiky. Firmy budou mít podle něj právo obchodovat s běloruskou digitální měnou doma i na zahraničních burzách a budou ji moci těžit, stojí podle Belsatu v Lukašenkově dekretu.
Celý text najdete na webu Českého rozhlasu.