Modernizace laboratoří zvýší atomové agentuře kapacitu pro podporu členských států v používání jaderných technologií v oblastech zemědělství, potravinářství, zdravotnictví, ochrany životního prostředí a jaderném výzkumu. Předmětem modernizací, známé jako Renovation of the Nuclear Application Laboratories (ReNuAL, renovace laboratoří zaměřených na aplikaci jaderných technologií) a ReNuAL+, je zlepšení vybavení a infrastruktury a stavbu nových budov.

jaderná energie - Členské státy přispěly 8,7 milionů eur na modernizaci laboratoří MAAE - Věda a jádro (renual12491140x640 1024) 1
Stavba budovy lineárního urychlovače v Seibersdorfu. (Zdroj: iaea.org)

 

Laboratoře byly otevřeny v roce 1962 a až do začátku projektu ReNuAL v roce 2014 neprošly žádnou rekonstrukcí, ani nebyly vybaveny novými přístroji.

Příspěvky na projekt ReNuAL, který probíhal v letech 2014 až 2017, a na něj navazující ReNuAL+, který byl spuštěn v minulém roce, přesáhly 32 milionů eur (zhruba 800 milionů korun). Navíc MAAE od partnerských společností obdržela různé vybavení pro laboratoře. Každý příspěvek byl velmi důležitý při budování nového komplexu. Vedle tradičních přispěvatelů, jako jsou USA, Japonsko, vlády států západní Evropy, byl zaznamenán rostoucí počet přispěvatelů ze středně bohatých zemí.

„Vzhledem k důležitosti MAAE a jaderných laboratoří v Seibersdorfu, zajišťujících programy technických spoluprací agentury, a vzhledem k jejich přínosu v Jordánsku v oblastech potravinářství, medicíny, vodního hospodářství a ochrany životního prostředí se Jordánská vláda rozhodla poskytnout finanční příspěvek na modernizaci laboratoří, protože maximalizuje výhody a rozšiřuje potřebnou podporu pro členské státy,“ řekl jordánský velvyslanec a stálý zástupce v OSN, Hussam Al Husseini. Laboratoře jsou základním bodem úspěchů MAAE a jejích přínosů pro lidstvo. Jordánsko letos poskytlo na projekty modernizace 12 660 euro (asi 320 000 korun), poprvé tak přispělo na projekty ReNuAL.

jaderná energie - Členské státy přispěly 8,7 milionů eur na modernizaci laboratoří MAAE - Věda a jádro (DUY7cj7XcAAPUjR 1024) 2
Nová budova laboratoře pro kontrolu populace škůdců. (Zdroj: iaea.org)

„Indonésie podporovala projekty ReNuAL a ReNuAL+ hned od začátku, neboť uznává strategickou důležitost modernizací laboratoří v Seibersdorfu, které tím zlepší služby agentury členským státům. Laboratoře budou moci také řešit globální výzvy a dosáhnout socio-ekonomických přínosů pro společnost,“ sdělil velvyslanec Darmansjah Djumala, zástupce Indonésie v OSN. Indonésie dosud přispěla 30 500 euro (přibližně 760 000 korun). Laboratoře pomohly Indonésii v oblastech ochrany životního prostředí či šlechtění rostlin.

„Velice nás těší iniciativa členských států v pomoci při vylepšování laboratoří, “ uvedl Andy Garner, koordinátor laboratoří. „Příspěvky z celé řady členských zemí dokazují důležitost práce, prováděné v Seibersdorfu a její globální vlil.“

V září byla odhalena stěna se všemi přispěvateli na výstavbu laboratoří. Nyní je stěna vystavena v laboratoři lnsect Pest Control v Seibersdorfu.

Zdroj: iaea.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..