První čínská palivová linka pro design AP1000 vyrobila 64 sad palivových sestav, které jsou připraveny pro první doplnění paliva do bloků AP1000 v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen). Očekává se, že oba bloky AP1000 v JE San-men zahájí provoz později v tomto roce.

jaderná energie - Čínský závod vyrábí palivo pro další zavážky do reaktorů AP1000 - Ve světě (AP1000 fuel assemblies 460 CNNC) 1
Čínou vyrobené palivové soubory (zdroj: WNN)

„Specifikace komponent splňovaly technické požadavky a poskytovaly záruku pro následný bezpečný a stabilní provoz jaderné elektrárny San-men,“ uvedla dne 8. ledna společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

Firma Westinghouse poskytuje první palivo do aktivní zóny reaktoru a některé opětovné nakládky pro čtyři reaktory AP1000, které se budují v jaderných elektrárnách San-men a Chaj-jang (pinyin: Haiyang). Čínský cíl soběstačnosti v oblasti dodávky jaderného paliva znamená, že chce v budoucnu vyrábět sama co nejvíce.

V dohodě v hodnotě 35 milionů dolarů, která byla oznámena v lednu roku 2011, firma Westinghouse souhlasila s „navrhováním, výrobou a instalací zařízení pro výrobu paliva“ dceřiným podnikem společnosti CNNC – firmou China North Nuclear Fuel – s cílem dodávat následné palivo pro výrobní bloky v JE San-men a Chaj-jang, tedy pro čínskou flotilu reaktorů AP1000.

Výstavba palivové linky pro technologii AP1000 – která má kapacitu vyrábět 400 tun paliva ročně – byla zahájena v březnu roku 2012 v závodě na výrobu paliv v lokalitě Pao-tchou (pinyin: Baotou) ve Vnitřním Mongolsku. Kvalifikace výrobní linky byla dokončena v říjnu roku 2016. Před plnou výrobou byly vyrobeny dvě sady fiktivních palivových sestav, které ověřily výrobní proces.

Firma Westinghouse vydala dne 19. ledna 2017 osvědčení o způsobilosti pro tuto výrobní linku a závod byl formálně uveden do provozu 16. června. První domácky vyrobená palivová sestava pro design AP1000 pocházela z výrobní linky ze dne 14. července.

Dne 14. ledna 2017 uzavřela firma China North Nuclear Fuel smlouvu o dodávkách paliva s jadernou elektrárnou San-men. Na základě této smlouvy bude výrobní linka dodávat šarže palivových souborů pro druhý, třetí a čtvrtý palivový cyklus prvních dvou bloků JE San-men.

Očekává se, že první blok jaderné elektrárny San-men bude prvním reaktorem AP1000 od firmy Westinghouse, který bude uveden do povozu později v letošním roce. Druhý blok JE San-men ho bude následovat příští rok.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..