Pátek, 30 října
Shadow

Čínský závod vyrábí palivo pro další zavážky do reaktorů AP1000

První čínská palivová linka pro design AP1000 vyrobila 64 sad palivových sestav, které jsou připraveny pro první doplnění paliva do bloků AP1000 v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen). Očekává se, že oba bloky AP1000 v JE San-men zahájí provoz později v tomto roce.

Čínou vyrobené palivové soubory (zdroj: WNN)

„Specifikace komponent splňovaly technické požadavky a poskytovaly záruku pro následný bezpečný a stabilní provoz jaderné elektrárny San-men,“ uvedla dne 8. ledna společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

Firma Westinghouse poskytuje první palivo do aktivní zóny reaktoru a některé opětovné nakládky pro čtyři reaktory AP1000, které se budují v jaderných elektrárnách San-men a Chaj-jang (pinyin: Haiyang). Čínský cíl soběstačnosti v oblasti dodávky jaderného paliva znamená, že chce v budoucnu vyrábět sama co nejvíce.

V dohodě v hodnotě 35 milionů dolarů, která byla oznámena v lednu roku 2011, firma Westinghouse souhlasila s „navrhováním, výrobou a instalací zařízení pro výrobu paliva“ dceřiným podnikem společnosti CNNC – firmou China North Nuclear Fuel – s cílem dodávat následné palivo pro výrobní bloky v JE San-men a Chaj-jang, tedy pro čínskou flotilu reaktorů AP1000.

Výstavba palivové linky pro technologii AP1000 – která má kapacitu vyrábět 400 tun paliva ročně – byla zahájena v březnu roku 2012 v závodě na výrobu paliv v lokalitě Pao-tchou (pinyin: Baotou) ve Vnitřním Mongolsku. Kvalifikace výrobní linky byla dokončena v říjnu roku 2016. Před plnou výrobou byly vyrobeny dvě sady fiktivních palivových sestav, které ověřily výrobní proces.

Firma Westinghouse vydala dne 19. ledna 2017 osvědčení o způsobilosti pro tuto výrobní linku a závod byl formálně uveden do provozu 16. června. První domácky vyrobená palivová sestava pro design AP1000 pocházela z výrobní linky ze dne 14. července.

Dne 14. ledna 2017 uzavřela firma China North Nuclear Fuel smlouvu o dodávkách paliva s jadernou elektrárnou San-men. Na základě této smlouvy bude výrobní linka dodávat šarže palivových souborů pro druhý, třetí a čtvrtý palivový cyklus prvních dvou bloků JE San-men.

Očekává se, že první blok jaderné elektrárny San-men bude prvním reaktorem AP1000 od firmy Westinghouse, který bude uveden do povozu později v letošním roce. Druhý blok JE San-men ho bude následovat příští rok.

Zdroj: World Nuclear News

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..