Francouzská firma Areva získá zakázku na výstavbu továrny na zpracování použitého jaderného paliva v Číně a Peking přislíbil zrušit embargo na dovoz francouzského hovězího masa. Informovala o tom dnes agentura AFP v rámci zpravodajství o návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Číně.

jaderná energie - Čína chystá zakázku pro Arevu i dovoz francouzského hovězího - Ve světě (arton34284) 1
Francouzský prezident Emmanuel Macron se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. (Zdroj: cn.ambafrance.org)

Macron a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se po dvoustranném rozhovoru zúčastnili podpisů několika dokumentů. Je mezi nimi i „memorandum o obchodní dohodě“ s Arevou. Konečný podpis kontraktu je stanoven na jaro, řekl ministr hospodářství a financí Bruno Le Maire, který je v Macronově delegaci. Dodal, že zakázka Arevě přinese přibližně deset miliard eur (kolem 255 miliard Kč). Firma se potýká s finančními těžkostmi a o projektu jednala se svým čínským partnerem CNNC deset let.

Macron oznámil, že Čína do půl roku zcela zruší embargo na dovoz francouzského hovězího, který zavedla v roce 2001 po propuknutí takzvané nemoci šílených krav.

Obě země se také dohodly na otevření pobočky pařížského muzea Centre Pompidou ve východočínské Šanghaji.

Prezidenti si přislíbili i užší spolupráci v oblasti boje proti terorismu a klimatickým změnám, uvedla bez bližších podrobností agentura AP. Podle ní ale jednání nepřinesla průlom ve sporu o dovoz levné čínské oceli do Evropy. Posun prý nenastal ani v řešení stížností evropských firem na bariéry pro vstup na čínský trh.

Čína také zatím neohlásila nové objednávky letounů evropského koncernu Airbus. O této možnosti spekulovala média a šéf Airbusu Fabrice Brégier doprovází Macrona. Airbus nicméně oznámil zvýšení výroby svých strojů řady A320 v severočínském městě Tchien-ťin.

Si Ťin-pching prohlásil, že „Čína podporuje Francii, aby hrála větší roli v jednotě Evropy“. Macron kritizoval, že Evropa občas postupovala vůči Číně nekoordinovaně. Zároveň podle agentury DPA zopakoval, že je třeba více kontrolovat zahraniční investice do evropských strategických odvětví. Za politicky neudržitelný označil francouzský obchodní deficit s Čínou, který loni dosáhl 30 miliard eur (přes 766 miliard Kč).

Macron je na návštěvě Číny druhým dnem, odjet má ve středu. Do vlasti se chce vrátit s přibližně 50 dohodami a smlouvami.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..