Ozařování dvou palivových elementů obsahujících pelety oxidu thoria a plutonia se provádí v norském výzkumném reaktoru Halden. Společnost Thor Energy – která vede konsorcium, jež provádí výzkum –uvedla, že se jedná o zahájení třetí fáze pětiletého zkušebního provozu jaderných paliv na bázi thoria.

jaderná energie - Byla zahájena třetí část ozařovacích testů thoriového paliva - Ve světě (Loading of ThMox IFA 250 IFE) 1
Palivová sestava připravena na ozařování (zdroj: WNN)

Palivové pelety MOX obsahující thorium byly vyrobeny v laboratoři zabývající se jadernými palivy patřící institutu Institute for Energy Technology (IFE) v lokalitě Kjeller, poblíž hlavního města Osla. Pelety byly vyrobeny z oxidu thoričitého dodávaného firmou Solvay. Tyto pelety byly uloženy do dvou palivových elementů a sestaveny do zkušebního zařízení – společně s referenčním palivovými elementy obsahujícími pelety z oxidu uranu. Celá sestava byla založena do výzkumného reaktoru Halden, jenž patří agentuře OECD Nuclear Energy Agency.

Reaktor Halden umožňuje kontinuální sběr dat, zatímco palivo je provozováno v reaktoru, a proto je potřeba plně vybavených zkušebních palivových elementů. Získané údaje jsou nezbytné k potvrzení toho, že palivo může být použito bezpečně a produktivně v komerčním reaktoru.

„Je to poprvé, kdy peletky průmyslového typu paliva MOX s obsahem thoria byly vyráběny a ozářeny se zaměřením na komerční využití,“ uvedla dne 30. ledna společnost Thor Energy.

Thoriové palivo je ve formě pelet složených z husté keramické matrice oxidu thoričitého, která obsahuje asi 10 % jemného směsného oxidu plutonia jako „řidiče štěpení“. Varianta paliva se směsnými oxidy (MOX) je známá v jaderném průmyslu, avšak palivo MOX s obsahem thoria má určité výhody ve srovnání s palivy MOX obsahujícími uran, jež jsou používany v některých reaktorech po celém světě. Toto thoriové palivo slibuje vyšší provozní bezpečnostní hranice kvůli vyšší tepelné vodivosti a teplotě tání a při provozu neprodukuje žádné nové plutonium. Společnost Thor Energy uvádí, že palivo s thoriem a plutoniem představuje novou alternativu pro snížení civilních a vojenských zásob plutonia.

První vzorky thoriového palivového byly v dubnu roku 2013 založeny do reaktoru Halden, jenž je provozován institutem IFE, a druhá dávka paliva byla do reaktoru založena v prosinci 2015. Oba palivové nakládky byly určeny k ověření výsledků testů.

Ředitel společnosti Thor Energy Øystein Asphjell řekl: „Posledních pět let jsme strávili vývojem palivového koceptu a rozvojem potřebných dovedností, abychom úspěšně vyrobili tyto pelety. Prostřednictvím těchto testů v reaktoru Halden jsme dosáhli významného milníku a důležitého odrazového můstku ke komerčnímu schválení paliv na bázi thoria ve stávajících lehkovodních reaktorech. Věříme, že tento úspěch představuje další krok v thoriové evoluci, který přispěje k dlouhodobé udržitelnosti jaderné energie obecně.“

Konsorcium Thorium Irradiation Consortium bylo založeno v roce 2011 a je vedeno společností Thor Energy, která má jako své partnery institut IFE, firmu Westinghouse, finskou společnost Fortum, britskou laboratoř National Nuclear Laboratory, výzkumné centrum EU Joint Research Centre v německém městě Karlsruhe a korejský institut Korea Atomic Energy Research Institute.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..