Rozhodnutí Spojeného království opustit Evropskou unii, pokud nebude odchod náležitě zvládnut po právní stránce, může vyvolat růst cen energií a přinést rizika přerušení dodávek, říká podle agentury Reuters zpráva komise horní komory britského parlamentu zveřejněná v pondělí.

Zhruba 5-6 % své spotřeby elektřiny Spojené království pokrývá dovozem z Francie, Nizozemí a Irska a asi 40 % plynu sem proudí přes norské a evropské plynovody. Zpráva publikovaná Sněmovnou Lordů uvádí, že po brexitu bude pro Británii obchodování vně evropského Vnitřního trhu s energií méně efektivní než současné dohody.
Evropská unie co se týče plynu uplatňuje princip solidarity, kdy si v případě vážné krize způsobené přerušením dodávek členské země vzájemně pomohou. Avšak role Spojeného království v této oblasti po opuštění EU zůstává nevyjasněnou.
Dále zpráva vyzývá vládu, aby přehodnotila možnost stanovit speciální přechodné právní úpravy pro pokračování členství v Evropském společenství pro atomovou energii (Euratom), které budou stát odděleně od celého procesu brexitu. Podle odborníků odchod z EU představuje pro Spojené království riziko, že projekty výstavby nových bloků se budou zpožďovat nebo je bude nutné dočasně pozastavit, než se podaří dohodnout nové smlouvy o jaderné spolupráci se zeměmi v EU a mimo ni.
Jaderné elektrárny dodávají Spojenému království zhruba 20 % elektřiny a vláda věří ve vybudování nové generace jaderných elektráren (první z nich je Hinkley Point C realizovaná francouzskou EdF). Ta má nahradit dosluhující uhelné a jaderné elektrárny, jejichž uzavření je plánováno po roce 2020.
„Selhání při nahrazování dohody Euratom může vést k tomu, že Spojené království nebude schopné dovážet jaderné materiály, což zastaví britský jaderný průmysl,“ říká zpráva.
Zdroj: Reuters