Brazilská vláda má potíže získat investory pro obnovení výstavby 3. bloku jaderné elektrárny Angra, kde práce stojí od roku 2015. Agentuře Reuters to řekly tři osoby seznámené se situací.

jaderná energie - Brazílie má problém se získáváním investorů pro dokončení JE Angra - Nové bloky ve světě (angra 3 ou 13 eletronuclear) 1
3. blok JE Angra, který v roce 1984 rozestavěla německá společnost Siemens (tehdy KWU). (Zdroj: Eletronuclear)

Vláda pokračuje v jednání s potenciálními investory včetně čínských a ruských společností, ale stále se nepřiblížila k uzavření konkrétní dohody, tvrdí dva zdroje, které nemají autorizaci probíhající jednání komentovat.

Státní společnost Eletrobras staví třetí brazilský jaderný blok. Přes svou divizi Eletronuclear do tohoto projektu, který je ze dvou třetin hotový, investovala 5 miliard reálů (zhruba 32 miliard korun) a objednala si komponenty od domácích i zahraničních dodavatelů. Pro dokončení projektu je ale podle zdrojů agentury Reuters potřeba dalších 13 miliard reálů (asi 84 miliard korun) a zvýšení ceny elektřiny.

„Zvažujeme možnost, že by dostavbu provedla zahraniční společnost… s tím, že by elektrárna i nadále spadala pod Eletronuclear,“ napsala společnost Eletrobras v mailu agentuře Reuters.

Společnost Eletronuclear uvedla, že nový obchodní plán pro 3. blok elektrárny Angra by měl být hotový v červnu 2019 a že počítá s dokončením výstavby v roce 2025.

Společnost dále sdělila, že podepsala memoranda o porozumění s čínskou China National Nuclear Corporation (CNNC) a ruským Rosatomem a že postupují jednání o uzavření podobné dohody také s francouzskou Electricite de France (EdF).

Hlavním zájmem CNNC je prodej komponent, což není vzhledem k pokročilosti projektu Angra-3 dobrá vyhlídka. Společnost proto požaduje záruku, že se bude moci účastnit dalších projektů na výstavbu jaderných elektráren v Brazílii, avšak v současnosti není žádný plánován, říká zdroj blízký společnosti.

Všechna memoranda otevírají možnost budoucí spolupráce při dalších projektech, ale o tom se rozhodne až později, uvádí Eletronuclear.

Reakce společností CNNC a EdF se agentuře Reuters nepodařilo získat. Pobočka Rosatomu v Latinské Americe odvětila, že čeká na další informace o obchodním modelu pro Angra-3 a na základě toho se rozhodne, jaký podíl bude chtít v projektu zaujmout.

Osoba blízká společnosti Eletrobras řekla, že aby bylo dokončení elektrárny proveditelné, musela by se cena elektřiny zvýšit ze zhruba 240 reálů za MWh (asi 1550 korun) na 400 reálů (2550 korun). Společnost Eletronuclear potvrdila, že zvažuje přehodnocení cen.

Výstavba 3. bloku elektrárny Angra byla zastavena v roce 2015 během finanční krize společnosti Eletrobras a obvinění z korupce při udílení zakázek v rámci realizace projektu. Samotná výstavba začala v 80. letech min. stol. ale v poměrně krátké době se zastavila kvůli nedostatku finančních zdrojů. Později byla obnovena v roce 2009.

Zdroj: Reuters

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..