Společnost EDF dokončila studené funkční testy ve svém reaktoru EPR, který se staví v areálu jaderné elektrárny Flamanville nacházející se v severní Francii. Očekává se, že třetí blok JE Flamanville zahájí provoz do konce letošního roku.

jaderná energie - Blok EPR v JE Flamanville dokončil klíčové předprovozní testy - Nové bloky ve světě (Flamanville 3 EPR 460 EDF Alexis Morin and Antoine Soubigou) 1
JE Flamanville (zdroj: WNN)

Studené funkční testování se provádí k potvrzení toho, že jsou komponenty a systémy důležité pro bezpečnost správně instalovány a připraveny k provozu, avšak za podmínek nižších než provozních teplot. Hlavním účelem těchto zkoušek je ověřit těsnost primárního okruhu.

Fáze studených funkčních testů ve třetím bloku jaderné elektrárny Flamanville začala dne 18. prosince a byla dokončena dne 6. ledna.

„Tato fáze je součástí testování výkonnosti systému, které začalo v prvním čtvrtletí roku 2017, a to za účelem kontroly a otestování provozu všech systémů reaktoru EPR,“ uvedla společnost EDF.

Tyto testy zahrnovaly zkoušku těsnosti chladicího systému reaktoru při tlaku větším než 240 barů – což výrazně převyšovalo normální provozní tlak. Během této zkoušky bylo zkontrolováno více než 500 svarů, a to pod dohledem francouzského jaderného regulačního úřadu Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN).

Společnost EDF se nyní připravuje na provedení horkých funkčních testů, které budou zahájeny v červenci. Tyto zkoušky budou zahrnovat kontrolu zařízení za podobných teplotních a tlakových podmínek, při kterých bude reaktor provozován.

Stavební práce na bloku s instalovaným výkonem 1 650 MWe v lokalitě JE Flamanville v Normandii započaly v prosinci 2007. V této oblasti jsou v provozu již dva reaktory, a to od roku 1986 a 1987. Kopule reaktorové budovy byla umístěna na své místo v červenci 2013 a reaktorová nádoba byla instalována v lednu 2014. Původně bylo v plánu, že reaktor zahájí komerční provoz v roce 2013, ale kvůli zpožděním se nyní tato událost očekává koncem letošního roku.

Společnost EDF potvrdila svůj revidovaný plán pro projekt třetího bloku JE Flamanville vypracovaný v září 2015, který očekává zakládání paliva a uvedení tohoto bloku do provozu na konci čtvrtého čtvrtletí roku 2018. Rovněž potvrdila, že náklady na projekt jsou stanoveny na částku 10,5 miliardy eur (podle sazby z roku 2015, s výjimkou prozatímních úroků).

Reaktor EPR – první svého druhu – ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto se staví od roku 2005 a v jeho datech spuštění proběhlo několik revizí. V říjnu byl termín zahájení pravidelné výroby elektrické energie v tomto bloku opět revidován z konce roku 2018 na květen roku 2019. Třetí blok JE Olkiluoto započal funkční horké testování v minulém měsíci.

První blok čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan) typu EPR, který je ve výstavbě od roku 2009, dokončil horké funkční testy a bude prvním reaktorem EPR, jenž vstoupí do provozu. Očekává se, že zahájí provoz později v tomto roce, zatímco druhý blok JE Tchaj-šan ho bude následovat v příštím roce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..