Výstavba zcela nové jaderné elektrárny je jedním ze scénářů, které belgická federální vláda zahrnula do energetické koncepce, píše belgický týdeník Knack s odkazem na belgický deník La Libre Belgique.

jaderná energie - Belgická vláda zvažuje výstavbu nové jaderné elektrárny - Nové bloky ve světě (doel 06.0603 e1458342788162 1 740) 1
JE Doel se čtyřmi bloky dodanými společností Westinghouse. První blok spuštěný v roce 1974 je nejstarším belgickým jaderným blokem. (Zdroj: Electrabel)

Podle zdrojů tiskové agentury Belga jde o „zcela teoretickou“ úvahu, která počítá jak s nízkým a tak s vysokým scénářem vývoje v oblasti energetiky.

Koncem loňského roku strana Nová vlámská aliance odmítla dát zelenou návrhu energetické koncepce, na které se shodli 4 ministři (pozn. Belgie má 5 správním celků s vlastními vládami plus společnou federální vládu). Tato strana argumentuje tím, že ústup od jádra, který je v případě Belgie plánovaný na rok 2025, zhorší stabilitu dodávek elektřiny a zvýší její cenu kvůli nutnosti vybudovat nové plynové elektrárny místo zaběhnutých jaderných elektráren.

Federální vláda požádala Johana Albrechta, profesora z Gentské univerzity, a Plánovací kancelář o zhodnocení dopadu jednotlivých scénářů. Podle deníku La Libre Belgique se mezi scénáři nachází i výstavba nové jaderné elektrárny.

Kabinet ministra energetiky podle týdeníku Knack tuto zprávu nepotvrdil, ani nevyvrátil. Výstavba nové elektrárny byla ve volebním programu strany Nová vlámská aliance, ale tato otázka zatím nepřišla na pořad jednání. Strana se přiklání spíše k prodloužení provozu stávajících elektráren.

Zdroj: Knack.be

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..