Stavba dvou bloků JE Vogtle (Spojené státy) s reaktory AP1000 bude pokračovat po hlasování místních politiků státu Georgia. Společnost Westinghouse s novými partnery chystá nabídku na výstavbu dvou podobných bloků v Saúdské Arábii.

jaderná energie - AP1000: Vogtle a Saúdové - Nové bloky ve světě (5170095 web0 1211Vogtle 1024) 1
JE Vogtle v listopadu 2017. (Zdroj: Georgia Power)

Těžké rozhodnutí

Výbor pro veřejné služby státu Georgia, kde jsou v současnosti ve výstavbě bloky 3 a 4 JE Vogtle s reaktory AP-1000, jednohlasně rozhodl pro pokračování výstavby těchto bloků. Jsou tak jedinými bloky typu AP1000, ale i všeobecně, které se ve Spojených státech staví.

Pro společnost Westinghouse, jež v současnosti prochází řízeným bankrotem, je dokončení bloků Vogtle velmi důležité – nemá na domácí půdě žádné jiné referenční bloky a bez nich bude pro ni velmi těžké získat nové zakázky v zahraničí. Bloky typu AP1000, které jsou ve výstavbě v Číně, nejspíš společnost nebude moci jako referenční použít kvůli komplikacím ve vzájemných vztazích obou zemí a osud indických AP1000 je ve hvězdách.

Hlasování v Georgii bylo obtížné: techničtí odborníci a poradci, kteří komisi předložili své posudky k projektu, se vyjádřili proti pokračování výstavby. Argumentovali velkým množstvím nedostatků v řízení projektu, nedodržováním harmonogramu a překračováním rozpočtu. Komise však rozhodla kladně a jednohlasně, podle jejího předsedy Stana Wisea pak „čas a dějiny ukážou, že jsme jednali správně“. Nechali si ovšem právo přezkoumat otázku pokračování výstavby, pokud americký kongres odmítne prodloužit po roce 2021 daňové úlevy pro nové bloky Vogtle.

Pohled ven

Westinghouse v současnosti hledá potenciální nové zákazníky pro svou technologii AP1000 a jedním z nich se může stát právě Saúdská Arábie. Konkrétně jde o projekt dvou bloků a zájem o partnerství s Westinghouse v tomto projektu vyjádřily společnosti Exelon a Fluor.

Společnost Fluor se v projektech s americkými bloky AP-1000 neukázala v příliš dobrém světle, avšak v Saúdské Arábii má své zájmy v ropném sektory a plynařství. Stojí za zmínku, že účast Fluor v přípravě projektu není zaznamenána v dokumentaci, kterou má k dispozici soud, jež vede proceduru bankrotu Westinghouse, ačkoliv Fluor je jedním z věřitelů společnosti.

Vyšší státní politika nepochybně ovlivnila rozhodnutí komise v Georgii, její členové to nijak nezakrývají: „Nemáme příliš v lásce Westinghouse, avšak musíme přihlížet k záměru Spojených států zachovat si v jaderných technologiích prvenství v době, kdy Rusko a Čína budují desítky bloků a vyvážejí své technologie.“

Stavba jaderných bloků v zahraničí a jiné jaderné projekty mimo USA jsou v této zemi tradičně úzce spjaty s otázkami národní bezpečnosti. U zemí, které se snaží získat americké jaderné technologie, je pro vládu USA snazší získat souhlas s kroky, souvisejícími s nešířením jaderných zbraní: například požadovat, aby se dobrovolně vzdaly obohacování uranu a přepracování vyhořelého jaderného paliva. Vzdát se vlastního obohacování a zpracování uranu je dnes součástí takzvaného zlatého standardu, základu, na nichž staví mezivládní smlouvy 123, které americká vláda uzavírá se zeměmi, s nimiž hodlá spolupracovat v jaderné oblasti.

Americká diplomacie nepochybně bude chtít získat souhlas saúdské vlády s přijetím zlatého standardu. Nabídka Westinghouse na výstavbu dvou bloků typu AP1000 se pro vyjednávací strany může stát důležitým argumentem pro takový souhlas. Zatím není známo, jak se k celé věci postaví zástupci saúdského království – dosud se možnosti domácího obohacování dobrovolně vzdávat nechtěli, podle vlastních slov proto, že by tak přišli o spolehlivý přísun paliva pro své budoucí jaderné elektrárny. Není samozřejmě vyloučeno, že v hloubi svých paláců kutí plán, jak vyrábět vlastní jaderné zbraně a vzdát se vlastního obohacování by jim to značně zkomplikovalo.

Není rovněž známo, jakým způsobem hodlají Westinghouse a partneři zamezit opakování problémů, které vznikly při výstavbě amerických bloků typu AP1000, včetně častých posunů harmonogramů a překračování rozpočtu.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..