Společnosti Areva SA a EDF podepsaly definitivní závazné dohody upravující podmínky prodeje firmy New NP – která má na starost operace kolem jaderných reaktorů v rámci podniku Areva NP. Transakce má být dokončena do konce tohoto roku. Prodejní cena 100% podílu firmy New NP byla potvrzena na částku 2,5 miliardy eur.

jaderná energie - Závazné smlouvy k prodeji firmy New NP byly podepsány - Ve světě (lectricité de France.svg) 1
Logo společnosti EDF (zdroj: Wikipedia)

Francouzská společnost EDF se v červenci roku 2015 dohodla, že odkoupí podíl o velikosti 51-75 % v reaktorové divizi společnosti Areva SA, a to v rámci vládního plánu na revitalizaci státní jaderné energetiky. Restrukturalizace zahrnuje vládu, která poskytla kapitálovou investici v celkové výši 4,5 miliardy eur do společnosti Areva. Operace kolem reaktorů, které mají být prodány, byly převedeny na dceřinou společnost plně vlastněnou společností Areva NP – nazvanou jako firma „New NP“. Smlouvy ohledně projektu třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto s reaktorem EPR ve Finsku i ohledně zdrojů potřebných pro dokončení tohoto projektu a některé smlouvy týkající se komponent zhotovených v závodě Le Creusot nejsou zahrnuty do tohoto prodeje. Tyto smlouvy zůstanou ve vlastnictví společnosti Areva.

 „Podpis těchto definitivních dohod značí vyvrcholení více než dvou let práce na realizaci obnovy francouzského jaderného průmyslu – se společností EDF v čele,“ řekl předseda a generální ředitel společnosti EDF Jean-Bernard Lévy. „Integrace firmy New NP v rámci skupiny EDF, jež začne dne 1. ledna 2018, pomůže našemu průmyslu zvýšit výkonnost a efektivitu při provádění velkých projektů, jako je Grand Carénage [program pro prodloužení provozu], a zvýšit konkurenceschopnost při výstavbě nových jaderných elektráren, jelikož mnoho zemí uznává klíčovou roli jaderné energie při přechodu k výrobě energie, která má nízké uhlíkové emise.“

Předseda společnosti Areva SA Philippe Varin prohlásil: „Prodej firmy New NP znamená významný krok v restrukturalizaci skupiny Areva a poskytuje firmě New NP a jejím zaměstnancům prostředí, které povede k jejímu rozvoji.“

Společnosti Areva a EDF 22. prosince oznámily, že podepsaly definitivní dohody ohledně prodeje. Smlouvy byly schváleny příslušnými správními radami ve dnech 13. a 14. prosince.

Dohody předpokládají, že společnost EDF získá 75,5 % kapitálu firmy New NP na základě upraveného ocenění na částku 2,47 miliardy eur (za 100 % základního kapitálu) – bez převodu finančních dluhů. Tato částka činí osminásobek výnosů podniku před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací.

Ve společném prohlášení společnosti konstatovaly, že tato částka může být upravena směrem nahoru nebo dolů, a to podle definitivních účtů, jenž mají být stanoveny k datu dokončení transakce – podle plánů dne 31. prosince 2017. V závislosti na dosažení určitých výkonnostních cílů měřených po datu dokončení může také podléhat cenové kompenzaci až do výše 245 milionů eur.

V květnu letošního roku poskytla francouzská jaderná inženýrská společnost Assystem nabídku v hodnotě 125 milionů eur za 5% podíl ve firmě New NP. V červenci se japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries (MHI) oficiálně rozhodla převzít 19,5% podíl ve firmě New NP.

Společnosti Areva a EDF uvedly, že akvizice podílů ve firmě New NP od společností MHI a Assystem „by měla probíhat současně s transakcí mezi společností EDF a Areva SA“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..