Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) dne 19. prosince oznámila, že bylo zahájeno horké funkční testování bloku s designem EPR – prvního svého druhu – nacházejícím se v jaderné elektrárně Olkiluoto. Tyto klíčové předprovozní testy zajišťují, že chladicí okruhy a jaderné bezpečnostní systémy fungují správně, a to předtím, než dojde k zakládání paliva.

jaderná energie - Začalo horké funkční testování finského reaktoru EPR - Nové bloky ve světě (Olkiluoto 3 September 2016 460 TVO) 1
JE Olkiluoto (zdroj: WNN)

Společnost TVO uvedla, že očekává, že testy – jejichž cílem je simulovat teploty a tlaky, kterým budou systémy reaktoru vystaveny během normálního provozu – potrvají několik měsíců.

„Jedná se o první test na úrovni elektrárny, kde jaderný ostrov a turbínový ostrov pracují společně jako celek,“ poznamenala společnost TVO. „Během této etapy se uskuteční několik různých zkoušek při různých tlakových úrovních. Teplota vody se zvyšuje s využitím tepelné energie vyrobené chladicími čerpadly reaktoru.“

Studené funkční testování – které se provádí s cílem ověřit, zda jsou komponenty a systémy důležité pro bezpečnost správně instalovány a připraveny k provozu v chladných podmínkách – započalo ve třetím bloku JE Olkiluoto v červnu a trvalo asi čtyři týdny. Hlavním účelem těchto zkoušek je ověřit těsnost primárního okruhu.

„Po úspěšném dokončení horkých funkčních zkoušek bude možné získat licenci pro provoz třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto a pokračovat v projektu k uvedení tohoto bloku do provozu,“ uvedla společnost.

Konsorcium firem Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG započalo výstavbu třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto v roce 2005 na základě smlouvy na klíč uzavřené se společností TVO koncem roku 2003. Dokončení reaktoru s instalovaným výkonem 1 600 MWe bylo původně naplánováno na rok 2009, ale projekt postihla různá zpoždění a překážky.

V říjnu byl znovu revidován harmonogram pro zahájení pravidelné výroby elektřiny v tomto bloku z konce roku 2018 na květen roku 2019.

Žádné vadné komponenty

Ve třetím bloku JE Olkiluoto s designem EPR nebyly použity žádné části, které by „mohly ohrozit bezpečnost elektrárny kvůli nejasnostem ohledně jejich výrobní historie“, uzavřel finský regulátor Finnish Radiation and Nuclear Safety Authority (Stuk).

V květnu roku 2016 francouzský regulátor jaderné bezpečnosti uvedl, že průběžný audit kvality v závodě Le Creusot společnosti Areva – jenž tato společnost zakoupila v roce 2006 – zjistil „nesrovnalosti“ v dokumentaci přibližně 400 součástí z toho závodu, které se tam vyráběly od roku 1965.

Následující měsíc regulátor Stuk požádal společnosti Fortum a TVO, aby prozkoumaly, zda zařízení, jejichž kvalita materiálu nemůže být plně zaručena, byla dodána výrobním závodem do jejich jaderných bloků. Společnost TVO předložila dne 16. listopadu závěrečnou zprávu o vyšetřování součástí používaných ve třetím bloku JE Olkiluoto úřadu Stuk.

Regulátor Stuk nyní potvrdil, že vyšetřování třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto je úplné a že inspekce a vyšetřování společností TVO „prokázaly kvalitu materiálů použitých v dílech s dostatečnou jistotou“.

Zkoumání komponent používaných ve finských jaderných elektrárnách, jež jsou v provozu – v prvních dvou blocích JE Loviisa a JE Olkiluoto – také zjistila, že společností Areva nebyly dodány žádné součásti s nedostatečnou nebo padělanou dokumentací.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..