Společnost Magnox Ltd odstranila více než polovinu použitého paliva z reaktorů v jaderné elektrárně Wylfa v lokalitě Anglesey ve Walesu, oznámil dne 21. prosince britský úřad Nuclear Decommissioning Authority (NDA). Během provozu oba reaktory v JE Wylfa dohromady obsahovaly téměř 100 000 palivových elementů.

jaderná energie - Z JE Wylfa byla odstraněna již polovina paliva - Ve světě (Defueling at Wylfa 460 NDA) 1
JE Wylfa (zdroj: WNN)

Od ukončení výroby – dne 30. prosince 2015 – se hlavní pozornost v této lokalitě zaměřila na vyprázdnění obou reaktorů a zaslání veškerého zbývajícího použitého paliva do lokality Sellafield k přepracování. Jakmile JE Wylfa dokončí odstraňování paliva, bude to znamenat konec jednoho z největších britských programů pro jaderné práce a aktivity pro snížení nebezpečí, sdělil úřad NDA. Očekává se, že program na vyjmutí veškerého paliva bude dokončen do konce roku 2019.

Geoff Suitor, vedoucí programu společnosti Magnox pro úřad NDA, prohlásil: „Odstranění veškerého použitého jaderného paliva z elektrárny, jakmile ukončí výrobu elektřiny, je prvním velkým krokem při odstraňování všech nebezpečí a při vyřazování elektrárny z provozu. Odstranění poloviny paliva je skvělým znamením pokroku našich kolegů ze společnosti Magnox.“

Celkem 11 reaktorů typu Magnox ve Velké Británii byly jedněmi z prvních komerčních reaktorů na světě. První jaderná elektrárna s těmito reaktory – JE Calder Hall – byla spuštěna v roce 1956. JE Wylfa byla poslední elektrárnou svého typu, která ukončila výrobu elektřiny. Za téměř 60 let bylo vyrobeno přibližně pět milionů palivových článků Magnox pro jaderné elektrárny ve Velké Británii. Jakmile budou reaktory prázdné a všechny palivové články budou odeslány do lokality Sellafield, bude odstraněno více než 99 % radiačního nebezpečí v této oblasti.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..