Organizace World Nuclear Association (WNA) 12. prosince prezentovala program Harmony členům FORATOM. Harmony vypracoval jaderný průmysl jako vizi toho, jak bude v budoucnu vypadat elektroenergetika a jak by jaderná energetika mohla pomoci světu dosáhnout tzv. dvoustupňového cíle ve změně klimatu.

Podle WNA musí podíl jaderné energetiky celosvětově výrazně vzrůst, aby bylo možné splnit cíl organizace International Energy Agency (IEA) udržet globální růst teploty pod 2°. „Pokud chceme dosáhnout klimatických cílů, musí se jaderná energetika do roku 2050 podílet z 25 % na výrobě elektrické energie. Vzhledem k 11% podílu v roce 2014 je třeba postavit dalších 1000 GW jaderné kapacity do roku 2050,“ říká Agneta Rising, generální ředitelka WNA. „Ačkoliv nebude dosažení tohoto cíle vůbec lehké,“ dodává.
Jedna z činností provedených v rámci Harmony programu je analýza současných bariér a doporučení jejich řešení. Ty lze shrnout následovně:
– Selhání trhu s elektřinou: zajištění shodných podmínek pro všechny nízko emisní zdroje elektřiny včetně jaderných elektráren.
– Licenční bariéry: sjednocení mezinárodní licenční procesy k zajištění stejnorodosti, efektivnosti a předpověditelnosti.
– Nevhodná koncepce rizik a výhod: řešení obav veřejnosti a uvedení zdravotních, environmentálních a bezpečnostních rizik ve srovnání s jinými technologiemi výroby elektřiny.
„FORATOM velmi vítá práci prováděnou WNA. Evropa skutečně čelí mnoha výzvám a příležitostem shodným s ostatními regiony,“ zdůraznil Yves Desbazeille, generální ředitel FORATOMU. „Státy Evropské unie představují oblast, která díky jaderným elektrárnám vypouští globálně nejmenší množství oxidu uhličitého při produkci elektrické energie. Těšíme se na pokračování naší plodné spolupráce s WNA a zajištění toho, že naše pozitivní zprávy o reálné hodnotě jaderné energetiky budou rezonovat napříč Evropou.“
Pro více informací o programu Harmony navštivte webové stránky organizace WNA, zde.
European Atomic Forum (FORATOM) je obchodní asociace evropského jaderného energetického průmyslu a sídlí v Bruselu. FORATOM se skládá z 15 národních jaderných sdružení a přes ně sdružení FORATOM zastupuje přibližně 800 evropských průmyslových firem, vytvářejících přibližně 800 000 pracovních míst.
Zdroj: Foratom.org