Návrh zákona, který by uznal přínos jaderných elektráren pro životní prostředí a palivovou diverzitu v americkém státě New Jersey, byl schválen pomocnými výbory sněmovny a senátu a nyní postoupí k plnohodnotnému zákonodárnému orgánu.

jaderná energie - Výbory z New Jersey schválily návrh zákona podporujícího jadernou energii - Ve světě (PSEG nuclear complex @PSEGNews 460) 1
JE Salem-Hope Creek (zdroj: WNN)

Výbory New Jersey Senate Environment and Energy Committee a Assembly Telecommunications and Utilities Committee dne 20. prosince jednohlasně schválily právní předpisy, které byly představeny dne 14. prosince. Návrh zákona postoupí nyní před plné shromáždění a senát – s možným odhlasováním počátkem příštího roku.

Navrhovaná legislativa – nazvaná Assembly Bill 5330 a Senate Bill 3560 – nařizuje radě New Jersey Board of Public Utilities vytvořit program Nuclear Diversity Certificate (NDC). Podle tohoto návrhu zákona by program NDC reprezentoval atributy pro životní prostředí a palivovou diverzitu elektřiny vyrobené prostřednictvím jaderné elektrárny. Jaderné elektrárny vybrané radou Board of Public Utilities pro program NDC pak obdrží každoroční finanční podporu od státních veřejných služeb.

Aby byla jaderná elektrárna způsobilá, musí: mít provozní licenci nejméně do roku 2030; prokázat, že je „významným a materiálním přispěvatelem“ k rozmanitosti a odolnosti státního energetického mixu; demonstrovat, že významně přispívá ke zlepšení ovzduší snižováním emisí;  ukázat, že hrozí její uzavření, pokud nenastane „významná finanční změna“. Elektrárna nesmí přijímat žádné jiné úvěry nebo platby, které by ji ušetřily před předčasným ukončením provozu, a musí také zaplatit poplatek ve výši až 250 000 dolarů radě Board of Public Utilities, aby pokryla náklady na správu systému.

 „Program, jenž uznává a kompenzuje provozovatele jaderných elektráren – obdobně jako ostatní energetické zdroje, které neprodukují emise – v rozsahu, který je nezbytný pro zabránění ztráty jaderné energie, na niž se občané a podniky v tomto státě spoléhají přibližně ze 40 %, by podpořil zájem státu o ochranu životního prostředí a zachování rozmanité kombinace energetických zdrojů,“ konstatuje návrh zákona.

New Jersey hostí celkem čtyři jaderné reaktory, které dohromady produkují 38,5 % elektřiny v tomto státu: jednobloková jaderná elektrárna Hope Creek a dvoubloková JE Salem, obě ve vlastnictví skupiny Public Service Enterprise Group (PSEG), a jednobloková JE Oyster Creek společnosti Excelon. U jaderné elektrárny Oyster Creek je již naplánováno předčasné uzavření v roce 2019. Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě změn státních pravidel pro využívání vody, které by vyžadovaly výstavbu nových chladicích věží v elektrárně, což by stálo více než 800 milionů dolarů.

V písemné výpovědi předložené výbory Senate a Assembly před hlasováním předseda představenstva skupiny PSEG Ralph Izzo sdělil, že jaderné elektárny Hope Creek a Salem jsou v současné době ve finanční krizi. Smlouvy o elektřině zajištěným v posledních letech za nadprůměrné ceny totiž brzo vyprší.

, „Pokud se okolnosti nezmění, tyto elektrárny nebudou v průběhu příštích dvou let schopny pokrývat své náklady. Bez zásahu – tedy bez promýšleného ekonomického záchranného systému – bude skupina PSEG nucena zavřít své jaderné elektrárny v New Jersey,“ řekl.

Nedávná studie provedená konzultační skupinou IHS Markit naznačila, že předčasné uzavření elektráren by vedlo ke zvýšení nákladů na veřejné zdraví a životní prostředí o 530 milionů dolarů ročně z důvodu zvýšeného znečištění ovzduší uhlíkem – včetně ročního nárůstu emisí oxidu uhličitého o 13 milionů tun; více než 400 milionů dolarů ročně ve vyšších nákladech za elektřinu; a snížení HDP v New Jersey o 820 milionů dolarů ročně; stejně jako ztráty pracovních míst a ztráty ve výši 37 milionů dolarů na daních.

Navrhovaný zákon by umožnil „robustní proces“, který zajistí, že podpora bude přijata pouze elektrárnami, které jsou „prokazatelně v nouzi“, konstatoval člen představenstva skupiny PSEG Izzo. „Skupina PSEG podporuje tuto snahu legislativy New Jersey, aby se jednoznačně postavila před tuto zásadní otázku a podnikla kroky k ochraně jaderných elektráren sloužících spotřebitelům elektřiny předtím, než budou učiněny nevratné kroky k trvalému odstavení těchto životně důležitých zdrojů,“ uvedl.

Americké jaderné elektrárny – zejména ty, které působí na deregulovaných trzích – se potýkají s ekonomickými výzvami kvůli krátkodobému charakteru konkurenčního trhu spolu s konkurencí nízkonákladových plynových elektráren a federálně dotovaných větrných elektráren. New Jersey je jedním z mnoha států, včetně států New Yorku a Illinois, které přistupují k opatřením (nebo je zvažují) pro zachování hodnot, jež nejsou uznávány na trzích.

Americký ministr energetiky Rick Perry vyzval americkou komisi Federal Energy Regulatory Commission, aby rychle reagovala na hrozby odolnosti rozvodné sítě prostřednictvím tržních reforem a aby uznala atributy základních zdrojů, včetně jaderných elektráren. Regulátor uvažuje o navrhovaném pravidle od ministra Perryho, které by uznalo schopnost tradiční výroby elektřiny při základním zatížení sítě – typické pro elektrárny se zásobou paliva v dané lokalitě, aby zajistilo odolnost rozvodné sítě při extrémních událostech, jako jsou např. hurikány.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..