Japonský vrchní soud dne 13. prosince zrušil rozhodnutí nižšího soudu, které společnosti Shikoku Electric Power Company umožnilo pokračovat v provozování třetího bloku její jaderné elektrárny Ikata nacházející se v prefektuře Ehime. Třetí blok JE Ikata je jedním z pěti bloků, které byly doposud restartovány, neboť Japonsko odstavilo všechny své provozuschopné reaktory kvůli bezpečnostním kontrolám po nehodě z března roku 2011, jež se udála v JE Fukušima Dajiči.

jaderná energie - Vrchní soud nařídil přerušení provozu na třetím bloku JE Ikata - Ve světě (Ikata plant 460 Shikoku) 1
JE Ikata (zdroj: WNN)

Třetí blok jaderné elektrárny Ikata byl mimo provoz od doby, kdy byl v dubnu 2011 odstaven pro pravidelnou inspekci. Schválení pro obnovení jeho provozu vydal úřad Nuclear Regulatory Authority v dubnu 2016. Společnost Shikoku zahájila proces znovuspuštění tlakovodního reaktoru s instalovaným výkonem 846 MWe dne 12. srpna a do komerčního provozu blok opět vstoupil dne 7. září 2016.

Čtyři obyvatelé z měst  Matsuyama a Hirošima podali svoji žádost na soudní zákaz provozu bloku k hirošimskému okresnímu soudu dne 11. března loňského roku, tedy v den pátého výročí nehody v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Žalobci ve své žádosti tvrdili, že společnost Shikoku podcenila možný rozsah zemětřesení, které by elektrárnu mohlo zasáhnout. Dne 30. března letošního roku však soud rozhodl, že společnost Shikoku použila spolehlivá opatření při výpočtu základního zemětřesení v lokalitě elektrárny a návrh zamítl. V dubnu se žalobci proti rozhodnutí hirošimského vrchního soudu odvolali.

Vrchní soud nyní zrušil rozhodnutí okresního soudu a nařídil pozastavení provozu třetího bloku JE Ikata. Tento příkaz je platný až do konce září roku 2018.

Toto rozhodnutí značí první případ, kdy vrchní soud zrušil rozhodnutí nižšího soudu ohledně otázek týkajících se znovuspuštění reaktorů. Podobné žaloby a další příkazy směřující k zastavení provozu třetího bloku jaderné elektrárny Ikata byly podány u dalších okresních soudů v nedalekých městech Matsuyama, Yamaguchi a Oita.

Třetí blok JE Ikata je momentálně odstaven pro údržbu a pravidelné kontroly a bylo plánováno, že obnoví provoz dne 22. ledna.

Společnost Shikoku uvedla, že rozhodnutí vrchního soudu je „velkým zklamáním“ a „okamžitě“ podá odvolání proti tomuto rozhodnutí.

Z celkem 42 provozuschopných japonských jaderných reaktorů doposud prošlo pouze pět bloků inspekcemi, které potvrzují, že splňují nové regulační bezpečnostní normy a obnovily svou činnost. Jedná se o: první dva bloky JE Sendai firmy Kyushu; třetí blok jaderné elektrárny Ikata společnosti Shikoku; a třetí a čtvrtý blok JE Takahama firmy Kansai. Dalších 19 reaktorů požádalo o znovuspuštění.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..