Dne 8. prosince 2017 začalo fyzikální spouštění 1. bloku jaderné elektrárny Leningradská II. Pracovníci zavezli první kazetu s jaderným palivem do reaktoru VVER-1200, který se stane druhým blokem generace III+ provozovaným ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom.

jaderná energie - V Rusku začalo spouštění dalšího bloku generace III+ - Nové bloky ve světě (laes 1024 1) 1
Jaderná elektrárna Leningradská II. (Zdroj: Rosatom)

Rosatomu se tak podařilo během jednoho týdne zahájit fyzikální spouštění dvou bloků. Dne 6. prosince totiž stejné operace proběhly také ve 4. bloku Rostovské jaderné elektrárny s reaktorem VVER-1000. Vůbec poprvé v historii současného Ruska začalo spouštění hned dvou bloků v jediném týdnu.

Fyzikální spouštění je jednou z klíčových etap uvádění nového bloku do provozu. Během něj provádí pracovníci elektrárny velké množství dílčích i komplexních zkoušek, které potvrdí, že blok bude pracovat spolehlivě a bezpečně.

Podle Andreje Petrova, generálního ředitele Koncernu Rosenergoatom (elektroenergetická divize Rosatomu a provozovatel všech ruských jaderných elektráren), zahájení fyzikálního spouštění znamená, že jsou dokončeny všechny stavební práce. „Během 30 dní připravíme reaktor na dosažení minimálního kontrolovaného výkonu. Jednotlivé zkoušky a přípravné práce budou probíhat postupně v několika etapách. Dalším krokem bude energetické spouštění, které začne v příštím roce,“ řekl Petrov.

Do konce prosince 2017 bude do reaktoru zavezeno všech 163 palivových kazet a počátkem roku 2018 by měl blok dodat svou první elektřinu do sítě. Komerční provoz má podle plánu začít v roce 2018 a přidá se tak k prvnímu provozovanému bloku generace III+ na světě, kterým je 1. blok jaderné elektrárny Novovoroněžská II.

Do projektu výstavby elektrárny Leningradská II byly dodavatelsky zapojeny i české firmy, podobně jako i do dalších projektů Rosatomu. Společnosti Arako, Armatury Group, Modřany Power, Mostro a MPower Engineering dodaly armatury, Sigma Group čerpací techniku, Kabelovna Kabex kabely a ZPA Pečky servopohony. Jenom armaturka Arako dodala v roce 2012 speciální armatury pro jadernou energetiku v hodnotě zhruba 300 milionů korun.

jaderná energie - V Rusku začalo spouštění dalšího bloku generace III+ - Nové bloky ve světě (IMG 4682 1024) 2
Zavážení první kazety s jaderným palivem do reaktoru VVER-1200 elektrárny Leningradská II. (Zdroj: Rosatom)

„Jaderná elektrárna Leningradská II je nejvýznamnější ze sedmi lokalit Rosatomu, kde používáme tzv. projektové řízení. Vedení Rosenergoatomu, Leningradské elektrárny, stavebních společnostní, projektantských kanceláří a dodavatelských společností pracovali nonstop v jedné projektové kanceláři. Podařilo se nám potvrdit efektivitu nástrojů řízení, které používáme, a díky nim jsme dodržujeme termíny a rozpočet. Naše nové zkušenosti teď budou přeneseny i do jiných projektů Rosatomu,“ doplnil Petrov.

Leningradská jaderná elektrárna leží asi 40 kilometrů západně od Petrohradu a zajišťuje zhruba 50 % elektřiny vyráběné v Leningradské oblasti. Na rok 2018 je naplánováno ukončení provozu 1. bloku elektrárny Leningradská I, který má reaktor RBMK-1000. Pro tento region je tedy zcela zásadní sladit vyřazování stávajících bloků z provozu a spouštění nových.

Dlouhodobým cílem je nahradit všechny čtyři bloky typu RBMK-1000 inovativními bloky VVER-1200, které používají nejmodernější technická řešení a které splňují všechny pofukušimské bezpečnostní požadavky. Ve srovnání s předchozí generací, reaktory VVER-1000, vzrostl výkon bloku o 20 %, množství personálu kleslo o 30 až 40 % a projektová doba provozu narostla na dvojnásobek (60 let s možností prodloužení minimálně o 20 let).

Leningradská JE-II je referenčním projektem pro zahraniční projekty Rosatomu, zejména pro evropské bloky jako například Hanhikivi ve Finsku a Paks v Maďarsku.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..