V inovativním 1. bloku jaderné elektrárny Leningradská II pracovníci 17. prosince 2017 dokončili zavážení čerstvého jaderného paliva do reaktoru VVER-1200. Fyzikální spouštění tak přechází do další fáze a blok se připravuje na dosažení minimálního kontrolovaného výkonu.

jaderná energie - V Leningradské JE-II dokončili zavážení paliva - Nové bloky ve světě (IMG 4682 1024 1) 1
Reaktorový sál Leningradské JE-II s reaktorem VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)

Etapa fyzikálního spouštění 1. bloku elektrárny Leningradská II, během nějž se kontrolují neutronické a fyzikální charakteristiky aktivní zóny nového bloku, začala 8. prosince 2017 zavezením prvním palivové kazety. Znamenalo to také zahájení velkého souboru prací pro přípravu nového bloku k energetickému spouštění a výrobě prvních kilowatthodin elektřiny. Tento blok patří k domácímu portfoliu projektů ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Zavážení paliva proběhlo v souladu s časovým harmonogramem a souběžně s tím byly čerstvé kazety přiváženy na staveniště do skladu čerstvého paliva, kde probíhala jejich vstupní kontrola. Veškeré práce s palivovými kazetami probíhaly podle dokumentace vypracované v prostředí Jastreb, které umožňuje zvýšit úroveň automatizace činností a zkrátit jejich časovou náročnost. Tento softwarový nástroj byl vyvinut přímo v elektrárně Leningradská II a byl vyzkoušen při zavážení imitátorů paliva v rámci přípravy bloku k fyzikálnímu spouštění.

Další etapa spouštění bloku, energetické spouštění, má podle plánu začít na počátku roku 2018, kdy blok dodá do sítě svou první elektřinu. Komerční provoz by měl být zahájen později v roce 2018, čímž se rozšíří počet bloků generace III+ provozovaných ruskou společností Rosenergoatom (elektroenergetická divize Rosatomu) na dva. Prvním blokem je 1. blok elektrárny Novovoroněžská II, který v únoru 2017 zahájil komerční provoz jako první blok generace III+.

Rostovská JE

Stejné práce probíhají i ve 4. bloku Rostovské jaderné elektrárny, kde bylo 19. prosince 2017 namontováno víko reaktoru. První zavážka čerstvého paliva již je uvnitř reaktoru připravena k tomu, aby dosáhl minimálního kontrolovaného výkonu.

jaderná energie - V Leningradské JE-II dokončili zavážení paliva - Nové bloky ve světě (Rostovská vnějšek 1024 1) 2
Rostovská jaderná elektrárna se čtyřmi bloky typu VVER-1000. (Zdroj: Rosatom)

„Nyní provádíme hydraulické zkoušky reaktoru se skutečným jaderným palivem. Po jejich dokončení budeme čekat na povolení k dosažení minimálního kontrolovaného výkonu od federální služby pro ekologický, technologický a jaderný dozor Rostechnadzor,“ uvedl vedoucí reaktorového sálu Rostovské JE Oleg Vysockij.

Zavážení paliva do 4. bloku Rostovské elektrárny začalo 6. prosince 2017. Během nadcházející etapy fyzikálního spouštění se v reaktoru rozběhne řízená řetězová štěpná reakce a výkon reaktoru dosáhne méně než jednoho procenta. Rovněž i u tohoto bloku začne energetické spouštění začátkem příštího roku.

Zdroj: Rosatom

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..