Sobota, 24 října
Shadow

SÚJB vydal povolení k provozu školního reaktoru VR-1

Státní úřad pro jadernou bezpečnost na svém webu 21. prosince informoval, že vydal povolení k dalšímu provozu školního reaktoru, který provozuje Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze.

Výuka zahraničního kurzu na reaktoru VR-1 Vrabec. (Zdroj: FJFI)

SÚJB na webu uvádí: „Na základě žádosti Českého vysokého učení technického v Praze, podané 4. července 2017 vydal dnes Státní úřad pro jadernou bezpečnost v souladu s ustanovením § 9 odst. 1 písm. f) zákona  č. 263/2016 Sb., atomový zákon, povolení k dalšímu provozu školního reaktoru VR-1. Rozhodnutí zveřejníme na webové stránce SÚJB poté, co nabude právní moci.“

Reaktor VR-1 Vrabec slouží na FJFI k výuce studentů českých i zahraničních vysokých škol. Dále na něm probíhá výcvik pro přípravu odborníků pro český jaderný výzkum a energetiku. Jezdí sem i odborníci ze zahraničí, například z Kuvajtu. K uživatelům patří ČEZ, Slovenské elektrárne, Mezinárodní agentura pro atomovou energii, ale zvyšují si zde kvalifikaci i pracovníci SÚJB.

Reaktor se nachází v prostorách těžkých laboratoří MFF UK a Katedry jaderných reaktorů FJFI v pražské Troji. Projekt realizovaly společnosti Chemoprojekt Praha a Škoda JS a na vývoji se podíleli také pracovníci FJFI. Poprvé reaktor dosáhl kritičnosti 3. prosince 1990. Letos proběhla v rámci letní odstávky kontrola stavu reaktorové nádoby.

Zdroj: SUJB.cz, Reaktor-VR1.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..