Společnost Kansai Electric Power Company požádala japonského regulátora o inspekce třetího bloku jaderné elektrárny Mihama, která se nachází v prefektuře Fukui, před jeho uvedením do služby. Tyto kontroly označují konečnou regulační fázi v procesu opětovného spuštění reaktorů v zemi.

jaderná energie - Společnost Kansai žádá o provedení klíčových kontrol pro restart třetího bloku JE Mihama - Ve světě (Mihama NPP 400 NRA) 1
JE Mihama (zdroj: WNN)

V rámci japonského procesu restartování reaktorů se od provozovatelů elektráren vyžaduje, aby požádali regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) o: povolení provádět změny instalace reaktoru; schvalování svého plánu výstavby za účelem posílení elektrárny; a o závěrečné bezpečnostní kontroly, které zajistí, že blok splňuje nové bezpečnostní požadavky. Od provozovatelů se dále požaduje, aby do pěti let od obdržení schválení pracovního programu pro reaktory úřadem NRA přidávali určité vybavení zvyšující bezpečnost.

Společnost Kansai podala v březnu 2015 svoji žádost o znovuspuštění třetího bloku JE Mihama. V říjnu 2016 schválil regulační úřad NRA základní a podrobný návrh společnosti pro tento blok. V následujícím měsíci schválil rovněž bezpečnostní program společnosti Kansai pro třetí blok jaderné elektrárny Mihama.

Společnost dne 15. prosince oznámila, že požádala o inspekce před uvedením tohoto bloku do služby. Tyto kontroly potvrzují, že bezpečnostní protiopatření splňují schválený stavební plán pro elektrárnu.

Společnost Kansai očekává, že všechny tyto kontroly budou dokončeny do konce března roku 2020. Po tomto termínu by mohl reaktor obnovit komerční provoz.

věnovat Společnost uvedla, že bude zvláštní pozornost předprovozní inspekci a vynaloží veškeré úsilí pro potvrzení bezpečnosti bloku.

Třetí blok jaderné elektrárny Mihama – tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 780 MWe – vstoupil do komerčního provozu v roce 1976. V listopadu 2016 schválil úřad NRA prodloužení provozního období pro tento blok do roku 2036. Třetí blok JE Mihama je třetím japonským blokem, kterému má být uděleno prodloužení platnosti provozní licence, což mu umožní jeho provoz nad 40 let díky revidovaným předpisům, jež vstoupily v platnost v červenci roku 2013. Následuje tak první dva bloky JE Takahama společnosti Kansai, které získaly schválení úřadem NRA v červnu loňského roku.

V červnu letošního roku vydala společnost Kansai pracovní harmonogram pro zlepšení bezpečnosti, který bude provádět na bloku, aby ho mohla provozovat dalších 20 let. Většina prací souvisí se zlepšením seizmické odolnosti bloku a prováděním preventivní údržby. Cílem společnosti je dokončit práce do konce ledna roku 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..