Společnost Kansai Electric Power Company dne 22. prosince oznámila, že nebude žádat o povolení restartovat první dva bloky své jaderné elektrárny Ohi nacházející se v japonské prefektuře Fukui. Společnost nyní požádá o vyřazení obou těchto tlakovodních reaktorů s instalovaným výkonem 1175 MWe, jejichž stáří se blíží čtyřicetiletému období, z provozu.

jaderná energie - Společnost Kansai se rozhodla trvale odstavit starší bloky JE Ohi - Ve světě (Ohi units 1 and 2 460 Kansai) 1
JE Ohi (zdroj: WNN)

Společnost uvedla, že se rozhodla tentýž den na mimořádném zasedání správní rady. Informovala město Ohi a prefekturu Fukui o tomto svém rozhodnutí vyřadit trvale z provozu oba bloky, jež zahájily svůj provoz v březnu roku 1979, respektive v prosinci roku 1979.

„Budeme procházet různými postupy při vyřazování prvních dvou bloků JE Ohi z provozu,“ uvedla společnost Kansai ve svém prohlášení, „a pokračujeme s vyřazováním, přičemž bezpečnost je hlavní prioritou.“ Tyto postupy zahrnují i žádost o regulační schválení pro trvalé odstavení obou bloků.

Prezident společnosti Kansai Shigeki Iwane byl citován tiskovou agenturou Kyodo, že sdělil guvernérovi prefektury Fukui Isseiovi Nishikawovi: „Rozhodnutí, které jsme učinili, je důsledkem toho, že jsme upřednostnili zajištění bezpečnosti a kvality [reaktorů] po zvážení opatření potřebných pro splnění nových bezpečnostních norem.“

První a druhý blok jaderné elektrárny Ohi – které byly odstaveny od července 2011, respektive od prosince 2011 – jsou v Japonsku jediné, které jsou vybaveny nouzovými ledovými chladicími systémy. Tyto systémy využívají bloky ledu v koších instalovaných kolem kontejnmentové nádoby, aby rychle ochlazovaly páru vytvořenou pro snížení tlaku v případě nehody.

Společnost Kansai uvedla, že v souladu s novými bezpečnostními normami by musely být stěny kontejnmentových budov obou bloků jaderné elektrárny Ohi zesíleny. Zesílení stěn by však zúžilo prostor mezi kontejnmentovou nádobou a stěnou kontejnmentové budovy.

„Bylo by obtížné spolehlivě a bezpečně provádět pravidelné kontroly, prohlídky zařízení i údržbu během provozu a rychlou opravu v případě potřeby,“ uvedla společnost. „Diskutovali jsme o tom z technického hlediska, avšak nebyli jsme schopni nalézt účinnou metodu.“

Společnost Kansai odhadla, že by náklady činily asi 7,3 miliardy dolarů, aby bezpečnostní modernizace obou bloků pomohla splnit požadované standardy.

První a druhý blok JE Ohi jsou první reaktory s kapacitou převyšující 1000 MWe, které mají být v Japonsku vyřazeny z provozu – potom, co se udála havárie v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v březnu roku 2011.

Pět menších japonských reaktorů – první blok JE Genkai, první dva bloky jaderné elektrárny Mihama, první blok JE Shimane a první blok JE Tsuruga – bylo označeno k vyřazení z provozu v polovině března roku 2015 – po zavedení systému souvisejícího s účetnictvím dříve než v daném měsíci, aby bylo možné určit, které bloky by neměly být znovuspuštěny.

Podle revidovaných nařízení, která vstoupila v platnost v červenci 2013, mají reaktory nominální provozní životnost na 40 let. Rozšíření provozu mohou být udělena pouze jednou a jsou omezena na maximálně 20 let, a to v závislosti na náročných bezpečnostních požadavcích. Majitelé pěti zmíněných bloků se rozhodli je uzavřít – potom, co posoudili práce potřebné k zajištění toho, aby tyto bloky splnily nové bezpečnostní požadavky.

Společnost Shikoku Electric Power Company v březnu roku 2016 oznámila, že se rozhodla neobnovovat povoz na prvním bloku své jaderné elektrárny Ikata. Minulý prosinec vláda také formálně oznámila své rozhodnutí vyřadit z provozu prototyp rychlého množivého reaktoru Monju.

Po odstavení všech japonských reaktorů v návaznosti na havárii v JE Fukušima Dajiči bylo společnosti Kansai v srpnu roku 2012 povoleno obnovení provozu u novějšího třetí a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Ohi. Avšak tyto dva tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 1 180 MWe byly znovu odstaveny kvůli inspekcím v září 2013. Guvernér japonské prefektury Fukui minulý měsíc schválil restartování těchto bloků. Společnost údajně plánuje znovu spustit oba bloky do poloviny roku 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..