Rada Federation Council, horní sněmovna ruského parlamentu, schválila změny právních předpisů upravujících korporaci Rosatom, které dávají dozorčí radě státní jaderné korporace pravomoc schvalovat vývoj a financování projektů v oblasti jaderné energetiky. Zákon byl předložen dne 26. prosince Alexeyem Dmitrienkem, členem výboru pro hospodářskou politiku rady Federation Council.

Spíše než muset požádat o souhlas parlamentu na začátku a také v různých fázích projektu, korporace Rosatom bude moci přistoupit jako autorita pro první schválení. Nový postup zkrátí čas a související náklady, ale nezmění licenční opatření pro provoz a bezpečnost jaderných projektů.

Rada Federation Council ve svém prohlášení z téhož dne uvedla, že byly předloženy pozměňovací návrhy a korporace Rosatom je tedy oprávněna vykonávat akcionářská práva v akciové společnosti jménem Ruské federace. Korporace bude schopna působit jako „dozorčí společnost“ v uzavřených administrativních územních útvarech – ZATO – podle jejího ruského akronymu – kde má aktivity a aktiva.

Korporace Rosatom bude také „zmocněna k vydávání povolení pro výstavbu jaderných zařízení a uvedení těchto zařízení do provozu, stejně jako investičních projektů na území oblastí ZATO v závislosti na druhu činnosti, na základě které byla každá oblast ZATO vytvořena“. Korporace bude zodpovědná za sociální a ekonomický rozvoj území ZATO, kde má zastoupení, dodala rada.

Oblast ZATO odkazuje na dohodu se specifickými vojenskými nebo výzkumnými účely, kde se uplatní omezení cestování nebo pobytu. V Sovětském svazu bylo mnoho měst ZATO a v Rusku jich stále řada existuje.

Legislativní změny se týkají pouze domácích projektů korporace Rosatom, neboť společnost nevyžaduje schválení žádné ruské vládní agentury na výstavbu nebo financování reaktorů v jiných zemích a často sama podepisuje dohody se zahraničními vládami.

Centrála korporace Rosatom v Moskvě byla založena v roce 2007 jako regulační orgán ruského jaderného průmyslu. Tato centrála nahradila Ministerstvo pro atomovou energii Ruské federace (Ministry for Atomic Energy of the Russian Federation) nebo MinAtom, který byl založena v roce 1992 jako nástupce Ministerstva jaderného inženýrství a průmyslu SSSR (Ministry of Nuclear Engineering and Industry of the USSR). MinAtom byl v roce 2004 reorganizován na federální agenturu Federal Atomic Energy Agency. Podle zákona přijatého ruským parlamentem v listopadu roku 2007 byla tato agentura transformována na ruskou státní korporaci.

Generální ředitel Rosatomu – Alexey Likhachov – je bývalým náměstkem ministra hospodářského rozvoje a obchodu. Likhachov převzal roli vedoucího korporace Rosatom v říjnu loňského roku, kdy ruský prezident Vladimir Putin jmenoval Sergeje Kirienka jako prvního náměstka prezidentské správy Presidential Administration. Kirienko byl vedením Rosatomu pověřen od prosince roku 2007 – poté, co dva roky vedl agenturu Federal Atomic Energy Agency.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..