Pátek, 25 září
Shadow

Ruský zákon zvyšuje politickou autoritu korporace Rosatom

Rada Federation Council, horní sněmovna ruského parlamentu, schválila změny právních předpisů upravujících korporaci Rosatom, které dávají dozorčí radě státní jaderné korporace pravomoc schvalovat vývoj a financování projektů v oblasti jaderné energetiky. Zákon byl předložen dne 26. prosince Alexeyem Dmitrienkem, členem výboru pro hospodářskou politiku rady Federation Council.

Spíše než muset požádat o souhlas parlamentu na začátku a také v různých fázích projektu, korporace Rosatom bude moci přistoupit jako autorita pro první schválení. Nový postup zkrátí čas a související náklady, ale nezmění licenční opatření pro provoz a bezpečnost jaderných projektů.

Rada Federation Council ve svém prohlášení z téhož dne uvedla, že byly předloženy pozměňovací návrhy a korporace Rosatom je tedy oprávněna vykonávat akcionářská práva v akciové společnosti jménem Ruské federace. Korporace bude schopna působit jako „dozorčí společnost“ v uzavřených administrativních územních útvarech – ZATO – podle jejího ruského akronymu – kde má aktivity a aktiva.

Korporace Rosatom bude také „zmocněna k vydávání povolení pro výstavbu jaderných zařízení a uvedení těchto zařízení do provozu, stejně jako investičních projektů na území oblastí ZATO v závislosti na druhu činnosti, na základě které byla každá oblast ZATO vytvořena“. Korporace bude zodpovědná za sociální a ekonomický rozvoj území ZATO, kde má zastoupení, dodala rada.

Oblast ZATO odkazuje na dohodu se specifickými vojenskými nebo výzkumnými účely, kde se uplatní omezení cestování nebo pobytu. V Sovětském svazu bylo mnoho měst ZATO a v Rusku jich stále řada existuje.

Legislativní změny se týkají pouze domácích projektů korporace Rosatom, neboť společnost nevyžaduje schválení žádné ruské vládní agentury na výstavbu nebo financování reaktorů v jiných zemích a často sama podepisuje dohody se zahraničními vládami.

Centrála korporace Rosatom v Moskvě byla založena v roce 2007 jako regulační orgán ruského jaderného průmyslu. Tato centrála nahradila Ministerstvo pro atomovou energii Ruské federace (Ministry for Atomic Energy of the Russian Federation) nebo MinAtom, který byl založena v roce 1992 jako nástupce Ministerstva jaderného inženýrství a průmyslu SSSR (Ministry of Nuclear Engineering and Industry of the USSR). MinAtom byl v roce 2004 reorganizován na federální agenturu Federal Atomic Energy Agency. Podle zákona přijatého ruským parlamentem v listopadu roku 2007 byla tato agentura transformována na ruskou státní korporaci.

Generální ředitel Rosatomu – Alexey Likhachov – je bývalým náměstkem ministra hospodářského rozvoje a obchodu. Likhachov převzal roli vedoucího korporace Rosatom v říjnu loňského roku, kdy ruský prezident Vladimir Putin jmenoval Sergeje Kirienka jako prvního náměstka prezidentské správy Presidential Administration. Kirienko byl vedením Rosatomu pověřen od prosince roku 2007 – poté, co dva roky vedl agenturu Federal Atomic Energy Agency.

Zdroj: World Nuclear News

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..