Rusko plánuje v příštím roce zahájit výstavbu závodu vyrábějícího jaderné palivo pro svůj olovem chlazený rychlý reaktor BREST-OD-300, uvedla dne 27. prosince společnost Siberian Chemical Combine (SCC). Společnost sídlící ve městě Tomsk na Sibiři je dceřinou společností podniku TVEL, divize státní jaderné korporace Rosatom zabývající se výrobou jaderného paliva.

Reaktor BREST-OD-300 je součástí projektu ruské státní jaderné korporace Rosatom nazvaného Proryv neboli Průlom pro uskutečnění uzavřeného cyklu jaderného paliva. Konečným cílem je odstranit produkci radioaktivního odpadu z jaderné energetiky. Projekt Průlom zahrnuje modul na výrobu/přepracovávání paliva pro výrobu hustého paliva uranu/plutonia (nitridu) pro rychlé reaktory; jadernou elektrárnu s reaktorem BREST; a modul pro opětovné zpracování použitého paliva. Jaderná elektrárna s reaktorem BREST-OD-300 bude součástí pilotního energetického komplexu nebo experimentálního demonstračního energetického komplexu (ODEK), jenž je nyní ve výstavbě, a to v lokalitě komplexu SCC.

Alexander Rodovikov, ředitel pro výrobu paliva ve společnosti SCC, prohlásil, že společnost převzala dodávku zařízení pro výrobu palivových článků pro reaktor BREST-OD-300.

„Zařízení je určeno k postupnému řízení zatížení palivových tyčí, sestav a součástí,“ uvedl Rodovikov. Zahrnuje také kamerový a záznamový systém, doplnil.

V srpnu loňského roku ruská vláda schválila výstavbu reaktoru s instalovaným výkonem 300 MWe, zařízení na výrobu jaderného paliva a zařízení na přepracovávání použitého paliva.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..