Společnost JSC Isotope dodává Brazílii izotopové produkty v rámci pětileté dohody podepsané s komisí National Nuclear Energy Commission (CNEN). Podle zmíněné dohody, která doplňuje současné ruské týdenní dodávky molybdenu 99 (Mo-99) a jodu 131 (I-131) pro Brazílii, bude společnosti JSC Isotope dodávat také lutecium 177, yttrium 90, kobalt 57 a zdroje ionizujícího záření založené na zdrojích iridia 192 a germania 68/gallia 68.

Součást ruské státní jaderné korporace Rosatom – společnost JSC Isotope – vyrábí izotopové produkty, ozařovací přístroje a zdravotnické vybavení. Komise CNEN je vládní agenturou, která je zodpovědná za plánování brazilského jaderného programu.

Korporace Rosatom uvedla, že dohoda je důležitou fází rozvoje rusko-brazilské spolupráce v oblasti nukleární medicíny a otevírá nové možnosti rozšiřování sortimentu izotopových produktů, a to jak pro lékařské, tak pro průmyslové účely.

Brazílie používá Ruskem vyráběný izotop Mo-99 od roku 2015 a – od loňského roku – Rusko plně splňuje požadavky Brazílie pro „surový“ izotop I-131, který se používá při diagnostice a léčbě onemocnění štítné žlázy, uvedla korporace Rosatom.

Atributy přirozeně se rozkládajících atomů, známé jako radioizotopy, vedou k několika aplikacím v mnoha aspektech moderního života. Existuje všeobecné povědomí o použití radiace a radioizotopů v lékařství, zejména pro diagnostiku a léčbu různých onemocnění. Ve vyspělých zemích každoročně využije asi jedna osoba z 50 diagnostickou nukleární medicínu.

Jaderná medicína používá radiaci k poskytování informací o fungování specifických lidských orgánů nebo k léčbě onemocnění. Ve většině případů jsou informace používány lékaři k rychlé diagnostice onemocnění pacienta. Štítná žláza, kosti, srdce, játra a mnoho dalších orgánů lze snadno zobrazit a objevit poruchy v jejich funkci. V některých případech může být ozařování používáno k léčbě nemocných orgánů nebo nádorů. Pět laureátů Nobelovy ceny se intenzivně podílí na využívání radioaktivních markerů/indikátorů v medicíně.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..