Společnost Rusatom Overseas (součást struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) podepsala dne 13. prosince 2017 memorandum o porozumění v oblasti reaktorů malého výkonu s organizací Jordan Atomic Energy Commission (JAEC), která má na starosti rozvoj jaderné energetiky a jaderných technologií v Jordánsku.

jaderná energie - Rosatom bude spolupracovat s Jordánskem v oblasti malých reaktorů - Nové bloky ve světě (Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov o výkonu 70 MWe 1024) 1
Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov o výkonu 70 MWe. (Zdroj: Rosatom)

Strany se v memorandu dohodly na tom, že společně provedou studii technické a ekonomické proveditelnosti výstavby reaktoru malého výkonu na území Jordánska.

„Rusko a Jordánsko v oblasti jaderných technologií spolupracují dlouhodobě. Memorandum o porozumění v oblasti malých reaktorů naši spolupráci doplňuje a upevňuje. Rosatom je připraven do rozšíření spolupráce vložit svou odbornost a zkušenosti,“ řekl prezident společnosti Rusatom Overseas, Jevgenij Pakermanov.

„Malé jaderné reaktory jsou podstatnou součástí jaderného programu Jordánska. Organizace JAEC a Rusatom Overseas dosáhly během své dlouhé spolupráce důležitých výsledků. Memorandum, které jsme podepsali, náš program obohatí o rozvoj technologie malých reaktorů,“ řekl předseda JAEC Khaled Toukan.

Rosatom vyvíjí v oblasti malých reaktorů různé projekty. Na rok 2019 má naplánované spuštění plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov, která se stane prvním referenčním projektem tohoto typu elektráren na světě. Dále rozvíjí projekty pozemních jaderných elektráren s malými reaktory. Jednou z výhod, kormě modularizace výroby, je to, že malé reaktory jsou zpravidla víceúčelové. V případě ruských malých reaktorů se počítá s tím, že kromě dodávek elektřiny, budou dodávat také teplo a odsolovat mořskou vodu.

Jordánsko-ruská spolupráce v oblasti jaderných technologií začala v roce 2011, kdy Jordánsko vypsalo tendr na výstavbu své první jaderné elektrárny (velkého výkonu), do nějž se přihlásil i Rosatom. Koncem roku 2013 vyhlásila jordánská strana za preferovaného dodavatele ruskou společnost Atomstrojexport (součást Rosatomu), která nabídla výstavbu dvou bloků typu VVER-1000.

V roce 2015 potom byla podepsána mezivládní dohoda o spolupráci při výstavbě a provozu jordánské jaderné elektrárny. Nyní probíhá předinvestiční fáze projektu, během níž by Rosatom a Jordánsko měly přijmout investiční rozhodnutí o další realizaci projektu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..