V Běloruské jaderné elektrárně byla namontována tlaková nádoba reaktoru druhého bloku.

jaderná energie - Reaktor je na svém místě - Zprávy (Bel NPP) 1
Uložení reaktorové nádoby na 2. bloku Ostrovecké jaderné elektrárny (zdroj: Rosatomnewsletter.com)

Montáž reaktorové nádoby je jedním z nejdůležitějších milníků při výstavbě jaderné elektrárny a začínají tím práce na montáži základních komponent primárního okruhu. Tímto milníkem prošla běloruská elektrárna 2. prosince.

Podle společnosti ASE, součásti struktury Rosatomu, byl proces umisťování reaktorové nádoby rozdělen do dvou etap. V první etapě byla reaktorová nádoba (hmotnost 330 tun, délka 11 m a průměr 4,5 m) pomocí portálového jeřábu přeložena na speciální vozík, na kterém projela otvorem ve stěně kontejnmentu na reaktorový sál. Druhá etapa znamenala zvednutí nádoby do svislé polohy pomocí polárního jeřábu umístěného pod střechou reaktorové budovy a její spuštění do reaktorové šachty, kde odsedla na opěrný prstenec.

„Montáž reaktorové nádoby je jednou z nejkomplikovanějších činností při výstavbě a vyžaduje velkou opatrnost a pozornost pracovníků,“ řekl Vitalij Meďakov, viceprezident pro projekt běloruské jaderné elektrárny ve společnosti ASE. „Vzhledem k tomu, že opěrný prstenec nese celou hmotnost reaktoru, je povolená odchylka mezi osami reaktorové nádoby a prstence pouze jeden milimetr.“

Reaktory použité v Běloruské elektrárně jsou typu VVER-1200, nyní nejvýkonnější ruské reaktory s projektovou životností 60 let a jednou z nejvyšších úrovní bezpečnosti na světě. Běloruská elektrárna je tedy založena na nejpokročilejší technologii tlakovodních reaktorů, vyhovující přísným mezinárodním požadavkům a doporučením IAEA. Klíčová výhoda projektu je využívání kombinace aktivních a pasivních bezpečnostních systémů, řešených s technologiemi vyhovující po fukušimským bezpečnostním standardům. V Rusku je tento typ reaktoru v provozu jako 6. blok Novovoroněžské elektrárny.

Oddělení pro jadernou a radiační bezpečnost běloruského ministerstva mimořádných situací publikovalo národní zprávu ohledně jaderné bezpečnosti a provedených stress testech na jaderné elektrárně poblíž běloruského města Ostrovec. Zpráva prokazuje, že projekt ruských jaderných elektráren generace III+ dodržuje mezinárodní bezpečnostní standardy. Tyto standardy přijaté po fukušimské nehodě v roce 2011 byly navrženy tak, aby jaderná zařízení zůstávala v bezpečném stavu i v případě selhání základních systémů nebo  extrémních vnějších vlivů. Zpráva byla předložena ke schválení skupině evropských dozorných úřadů (ENSREG) a Evropské komisi. Bělorusko upozorňuje na fakt, že stress testy byly prováděny podle evropských standardů, jejich výsledky byly také předloženy evropské komisi, a dokonce, v rámci toho, že se Bělorusko zavázalo k otevřenosti a transparentnosti v oblasti jaderné bezpečnosti, byly zprávy poskytnuty také široké veřejnosti.

Zdroj: Rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..