Rada francouzské státní společnosti EDF udělila konečný souhlas s akvizicí 75,5% podílu ve firmě Areva NP do konce letošního roku. Firma Areva NP je dceřiná společnost jaderné skupiny Areva, již rovněž vlastní stát, zabývající se výstavbou jaderných reaktorů. Tuto informaci uvedly tři zdroje.

jaderná energie - Rada společnosti EDF schválila nákup 75,5 % firmy Areva NP do konce roku 2017 - Ve světě (Logo Areva.svg) 1
Logo společnosti Areva (zdroj: Wikipedia)

Jeden ze zdrojů prohlásil, že rada zrušila požadované záruky na úspěšné dokončení reaktorů EPR s designem od skupiny Areva v jaderných elektrárnách Flamanville ve Francii a Tchaj-šan (pinyin: Taishan) v Číně, jelikož tyto reaktory by měly být uvedeny do provozu v příštím roce.

Tento zdroj také sdělil, že skupina Areva navzdory původním plánům nebude vlastnit 15% podíl ve své bývalé reaktorové divizi, a to kvůli námitkám ze strany Evropské komise.

Společnosti již dříve oznámily, že japonský podnik Mitsubishi Heavy Industries (MHI) koupí akcie odpovídající 19,5% podílu ve firmě Areva NP, zatímco francouzská průmyslová inženýrská společnost Assystem odkoupí pouze 5% podíl.

Společnost EDF i skupina Areva se odmítly k této situaci vyjádřit.

Další ze zdrojů uvedl, že pokud nebude dohoda dokončena do konce tohoto roku, situace se vrátí zpět do výchozího bodu.

Podle dohody z listopadu roku 2016 se společnost EDF dohodla na nákupu 51-75 % ve firmě Areva NP na základě hodnoty 2,5 miliardy eur za 100 % kapitálu AREVA NP.

Francouzský deník Le Figaro dne 13. prosince uvedl, že cena 2,5 miliardy euro bude zrevidována „mírně dolů“, aby se zohlednil dopad problémů s výrobní kvalitou a falsifikací dokumentů v závodě Le Creusot, jež patří skupině Areva.

Akvizice ve firmě Areva NP společnosti EDF je součástí státem vedené finanční záchranné operace pro skupinu Areva, o níž rozhodla předchozí vláda v červnu roku 2015, kdy současný francouzský prezident Emmanuel Macron byl ministrem hospodářství v socialistickém kabinetu Françoise Hollanda.

Stavební problémy v jejích reaktorových projektech, špatně načasovaná investice v africkém uranovém dolu a nedostatek zakázek po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z roku 2011 vedly k rokům ztrát ve skupině Areva a zničily její kapitál.

Prodej firmy Areva NP je posledním krokem v restrukturalizaci, která uvolňuje kdysi hodně okázalý model integrované jaderné skupiny Areva, která těžila a obohacovala uran, vyráběla jaderné palivo, stavěla reaktory a recyklovala vyhořelé palivo.

Po prodeji firmy Areva NP a ostatních divizí se skupina Areva stane společností, která se zaměří pouze na těžbu uranu a výrobu jaderného paliva.

Zdroj: Reuters

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..