Společnost Rosatom věnuje velkou pozornost ochraně životního prostředí, není proto náhodou, že jedna z největších konferencí o životním prostředí a vlivu jaderných elektráren, AtomEco, je pořádána v Rusku. Přes 1000 velvyslanců z 19 zemí se zúčastnilo letošního ročníku, nazvaného Čistá energie pro příští generace.

jaderná energie - Provoz jaderných elektráren bez ohrožení životního prostředí - Věda a jádro (Atomeco 1 1024x659) 1
AtomEco-2017 (zdroj: http://rosatomnewsletter.com/)

„Pořádání fóra v roce 2017, který byl v Rusku prohlášen za rok životního prostředí, zdůrazňuje důležitost jaderné a radiační bezpečnosti, ochranu životního prostředí, zmírnění vlivu průmyslu a akceptování jaderných elektráren veřejností. Všechny tyto aspekty jsou velmi důležité a jejich společné naplnění je správnou cestou k vytváření rozsáhlých projektů a programů zabývajících se životním prostředím. To vše dokazují ruské a mezinárodní zkušenosti,“ sdělil v prohlášení Sergej Kiriyenko, první náměstek náčelníka prezidentského výkonného úřadu a předsedy dozorčí rady společnosti Rosatom.

Michail Čudakov, náměstek generálního ředitele IAEA, ve svém vystoupení kladně zhodnotil roli jaderné energetiky. „Dnes jaderná energetika vyrábí v průměru 11 % elektrické energie na světě. Její podíl má podle očekávání růst, ale jaderné a obnovitelné zdroje energie by neměly stát proti sobě, ale měly by se navzájem doplňovat,“ řekl Čudakov.

„Věříme, že se situace brzy změní a společně budou tyto zdroje energie formovat bezuhlíkovou energetiku budoucnosti,“ řekl Kiril Komarov, první náměstek generálního ředitele pro rozvoj společnosti a mezinárodní obchod Rosatomu. „Pokud zvážíme náklady celého životního cyklu výroby elektřiny, dojdeme k závěru, že jaderná energetika je jedním z nejúčinnějších zdrojů elektřiny,“ sdělil Komarov. Také uvedl, že spotřebitelé, dozorný orgán a státní představitelé „musí přemýšlet nad ekonomikou i životním prostředím“ při výběru typu elektrárny, kterou plánují stavět. „Myslím, že tyto aspekty jdou ruku v ruce a při úvaze bezemisní energetiky je zde místo jak pro jaderné elektrárny, tak pro obnovitelné zdroje energie,“ dodal Komarov.

Alexej Aliošin, vedoucí ruského dozorného orgánu Rostechnadzor, potvrdil slova Komarova, a nazval jadernou energetiku „vskutku zelený zdroj energie,“ myslel tím, že jaderná energetika neprodukuje skleníkové plyny a tím nezpůsobuje přírodní katastrofy na planetě. Také poznamenal, že projekty jaderných elektráren v Rusku a ostatních zemích, zahraniční výzkumy a starší jaderná zařízení, potřebovaly průběžné zlepšování dozorných prací k zajištění jaderné bezpečnosti.

jaderná energie - Provoz jaderných elektráren bez ohrožení životního prostředí - Věda a jádro (AHA6c6225 1) 2
Úklid jaderných materiálů v zálivu Andrejeva (zdroj: Creative Comnmons)

23 miliard rublů investováno do vývoje ekologických systémů

Rosatom věnuje speciální pozornost ochraně přírodního prostředí. Hledání řešení problémů spojených s jaderným dědictvím a aktuálními průmyslovými úkoly, jsou velmi nákladnými činnostmi. V roce 2017 Rosatom plánuje vynaložit kolem 23 miliard rublů na činnosti spojené s životním prostředím. „Naše projekty související se životním prostředím tento rok obdržely přibližně 23 miliard rublů v dotacích. Tyto projekty se zaměřují jednak na současné průmyslové úkoly, tak i na problémy jaderného dědictví,“ sdělil Kiril Komarov. Jedna z výjimečných iniciativ pro zachování životní prostředí začala na začátku tohoto roku, jednalo se o vytažení použitého ponorkového jaderného paliva ze zálivu Andrejeva v Murmansku. V Kolském zálivu je společnost Rosatom zapojena ve velkém projektu zaměřeného na čištění dna moře, které je pokryté potopenými nádobami a jinými předměty majícími vliv na životní prostředí. „Také jsme zapojeni do mnoha velkých projektů na Kamčatce, jejichž cílem je vyřazování vysloužilých jaderných ponorek a plavidel,“ sdělil Komarov.

Snižování množství radioaktivního odpadu

Množství radioaktivního odpadu z ruských jaderných elektráren je dvakrát nižší než před 25 lety, sdělil Michail Stachiv, vedoucí divize použitého jaderného paliva, radioaktivních odpadů a vyřazování v RosEnergoAtomu. Tento pokles nastal v důsledku opatření, která v minulých desetiletích společnost přijala. Mnoho úsilí se vynakládá na vývoj nových prostředků pro manipulaci s radioaktivními odpady. Limity pro radioaktivní odpady z jaderných elektráren jsou také pravidelně revidovány. Stachiv zdůraznil, že ruské jaderné elektrárny používají řešení, která zajišťují bezpečnou manipulaci s radioaktivními odpady v každé etapě procesu – od vytažení z reaktoru a transportu po zpracování a konzervování. Finální produkt tohoto procesu – zakonzervovaný radioaktivní odpad – spolehlivě zabraňuje úniku radionuklidů do životního prostředí v následujícím časovém období, které je dostatečné pro přirozený rozpad radionuklidů a přeměnu na stabilní prvky.

Práce pokračují výstavbou továren pro zpracování radioaktivního odpadu poblíž jaderných elektráren. Zpracování pevných radioaktivních odpadů se provádí u Balakovské jaderné elektrárny a první zařízení pro zpracování kapalných odpadů na světě je provozováno u Kolské jaderné elektrárny. Podobné zpracovací závody byly uvedeny do provozu poblíž Smolenské jaderné elektrárny jako část velkého zpracovacího centra, s dalšími dvěma ve výstavbě u Leningradské a Kurské elektrárny. V současnosti většina ruských jaderných elektráren disponuje vybavením, které potřebují k přepracování pevných a kapalných radioaktivních odpadů. Navíc bylo v létě zprovozněno v Novovoroněži plazmové zařízení, pomocí kterého bylo dosaženo 35násobné snížení objemu odpadu.

Primární úloha RosEnergoAtomu spočívá ve vývoji opatření, která by snížila produkci nového radioaktivního odpadu nejméně o 5 % do roku 2020. Ambiciózní dlouhodobý plán je transport všech radioaktivních odpadů, které byly dosud zakonzervovány, z ukládacích zařízení do úložišť.

Rusko plní své závazky

Rusko použilo fórum jako cestu k prezentování své 5. národní zprávy pro společnou úmluvu o bezpečnosti při nakládání s použitým jaderným palivem a radioaktivními odpady. Tato zpráva byla poprvé zveřejněna 13. listopadu, ještě před odesláním do IAEA. „Naše předchozí zprávy a 5. národní zpráva, která je již publikovaná na smluvených webových stránkách, demonstrují odhodlání Ruska dodržovat zásady společné úmluvy při nakládání s použitým palivem a radioaktivními odpady; Některá opatření, která považujeme za osvědčené pro průmyslové závody, mohou sloužit jako praktický příklad pro ostatní země,“ sdělil Oleg Krjyukov, ředitel pro státní strategii nakládání s radioaktivními odpady a použitým palivem a pro vyřazování jaderných elektráren z provozu společnosti Rosatom, v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti.

Podle něj společná úmluva vyžaduje, aby každá země předložila národní zprávu při zasedáních o plnění vnitrostátních závazků. „To je důvod, proč jsme zprávu prezentovali na AtomEco-2017 publiku tvořeného ruskými a zahraničními odborníky, chtěli jsme předem podrobně diskutovat o této zprávě,“ zdůraznil Krjyukov.

Zvláštní pozornost

Velký zájem vzbudila diskuse u kulatých stolů o vztahu rozvoje jaderné energetiky a arktického životního prostředí. Bylo poznamenáno, že rozsáhlý rozvoj v arktických oblastech byl jednou ze strategických priorit Ruska a že bude vyžadovat ekonomicky efektivní a ekologicky nezávadné technologie včetně těch, které vyvíjejí ruské společnosti. Například Alexander Pimenov, náměstek generálního ředitele pro inovační projekty v NIKIET, představil novou sérii malých reaktorů pro jaderné elektrárny nízkých výkonů. Tyto reaktory patří do řady Shelf a jsou navrženy pro použití jako zdroj energie pro vnitrozemní i pobřežní podniky podél arktického pobřeží a dokonce i ve vzdálených oblastech bez zdrojů energie nebo transportní infrastruktury. Standardizované Shelf bloky disponují výkonem 6,4 MW elektrických a obsahují jaderný reaktor a ostatní systémy potřebné k jeho provozu, jako jsou záložní chladicí systém a systémy údržby.

jaderná energie - Provoz jaderných elektráren bez ohrožení životního prostředí - Věda a jádro (shelf) 3
Koncept řady Shelf reaktorů (zdroj: aris.iaea.org)

Zdroj: http://rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..