Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, v posledních letech trvale posiluje export. Za první tři letošní čtvrtletí stoupl jeho podíl na tržbách z loňských 56 na 67 procent. Firma loni utržila 4,4 miliardy Kč a letos chce tuto úroveň udržet. Klíčovým trhem zůstává Slovensko, kde se podnik výrazně podílí na dostavbě jaderné elektrárny Mochovce, dále pak Ukrajina a Maďarsko. Proti roku 2015 zvýšila loni Škoda JS vývoz o 1,26 miliardy Kč, tedy o 94 procent a v dynamice růstu tak zvítězila ve 23. ročníku soutěže Exportér roku 2017, řekl ČTK předseda představenstva Josef Perlík.

jaderná energie - Plzeňská Škoda JS trvale posiluje export, tvoří už dvě třetiny - V Česku (exporter roku 2017 top rating 1024) 1
Ocenění pro Škoda JS od Bisnode. (Zdroj: Škoda JS)

Ocenění Top Rating je mezinárodně uznávané hodnocení, které vydává firma Bisnode podle metodiky Dun & Bradstreet. „Certifikát obchodním partnerům potvrzuje minimální úroveň rizika při spolupráci s oceněnou společností, která dlouhodobě splňuje přísné podmínky D&B Ratingu,“ řekl generální ředitel Bisnode Jiří Skopový.

Škoda JS loni vyvezla výrobky a služby do 16 zemí. „Letos jsme kromě kontraktů na zavedené trhy podepsali také smlouvu na dodávku systému RRCS (řízení polohy palivových tyčí v reaktoru) pro arménskou jadernou elektrárnu Metsamor za zhruba 180 milionů korun,“ uvedl Perlík. Dále se podle něj firma snaží zapojit do výstavby nových bloků, které buduje ruský Rosatom ve Finsku, Maďarsku a Turecku.

Podnik nabízí kromě výroby dílů jaderných elektráren také inženýring a řízení projektů. Podílí se na výstavbě, provozu a modernizaci jaderných elektráren v ČR, na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku, Finsku, Arménii a na Ukrajině. „Těšíme se, že zkušenosti získané v mezinárodních projektech budeme moci uplatnit doma, kde je stále naléhavější otázka nových jaderných zdrojů. Podle klíčových dokumentů by během prvního pololetí mělo padnout rozhodnutí o způsobu výběru dodavatele a financování. České firmy mají obrovský potenciál se na tom podílet,“ dodal Perlík.

Škoda JS loni zvýšila meziročně hrubý zisk o 65 procent na 178 milionů Kč. Podnik s 1100 lidmi vykázal 17. ziskový rok v řadě. Od roku 2004 je součástí ruské skupiny OMZ a.s. (Spojené strojírenské závody) z oblasti těžkého strojírenství, která se zaměřuje na inženýring, výrobu, prodej a servis zařízení pro jadernou energetiku, ropný a plynárenský průmysl, důlní techniku a výrobu speciálních ocelí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Škodě JS fandím. Své dobré výsledky dosahuje i přes to, že jsou jí u nás všemožně házeny klacky pod nohy díky svým ruským majitelům a tedy nesmyslným protiruským sankcím. Věřím, že nakonec pravda vyjde najevo a nebude se na ni pohlížet, jako by – „měla lepru.“ Věřím, že se u nás budou stavět VVER – 1200 MW generace 3 + a Škoda JS „bude u toho !“ Finsko, Indie, Čína, Turecko, Egypt, Bangladéš, Maďarsko, Irán,…..atd. Tam všude Rosatom staví a bude stavět = zakázky za 133 mld. USD na 34 reaktorů a 262 000 zaměstnanců.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..