Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, v posledních letech trvale posiluje export. Za první tři letošní čtvrtletí stoupl jeho podíl na tržbách z loňských 56 na 67 procent. Firma loni utržila 4,4 miliardy Kč a letos chce tuto úroveň udržet. Klíčovým trhem zůstává Slovensko, kde se podnik výrazně podílí na dostavbě jaderné elektrárny Mochovce, dále pak Ukrajina a Maďarsko. Proti roku 2015 zvýšila loni Škoda JS vývoz o 1,26 miliardy Kč, tedy o 94 procent a v dynamice růstu tak zvítězila ve 23. ročníku soutěže Exportér roku 2017, řekl ČTK předseda představenstva Josef Perlík.

Ocenění Top Rating je mezinárodně uznávané hodnocení, které vydává firma Bisnode podle metodiky Dun & Bradstreet. „Certifikát obchodním partnerům potvrzuje minimální úroveň rizika při spolupráci s oceněnou společností, která dlouhodobě splňuje přísné podmínky D&B Ratingu,“ řekl generální ředitel Bisnode Jiří Skopový.
Škoda JS loni vyvezla výrobky a služby do 16 zemí. „Letos jsme kromě kontraktů na zavedené trhy podepsali také smlouvu na dodávku systému RRCS (řízení polohy palivových tyčí v reaktoru) pro arménskou jadernou elektrárnu Metsamor za zhruba 180 milionů korun,“ uvedl Perlík. Dále se podle něj firma snaží zapojit do výstavby nových bloků, které buduje ruský Rosatom ve Finsku, Maďarsku a Turecku.
Podnik nabízí kromě výroby dílů jaderných elektráren také inženýring a řízení projektů. Podílí se na výstavbě, provozu a modernizaci jaderných elektráren v ČR, na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku, Finsku, Arménii a na Ukrajině. „Těšíme se, že zkušenosti získané v mezinárodních projektech budeme moci uplatnit doma, kde je stále naléhavější otázka nových jaderných zdrojů. Podle klíčových dokumentů by během prvního pololetí mělo padnout rozhodnutí o způsobu výběru dodavatele a financování. České firmy mají obrovský potenciál se na tom podílet,“ dodal Perlík.
Škoda JS loni zvýšila meziročně hrubý zisk o 65 procent na 178 milionů Kč. Podnik s 1100 lidmi vykázal 17. ziskový rok v řadě. Od roku 2004 je součástí ruské skupiny OMZ a.s. (Spojené strojírenské závody) z oblasti těžkého strojírenství, která se zaměřuje na inženýring, výrobu, prodej a servis zařízení pro jadernou energetiku, ropný a plynárenský průmysl, důlní techniku a výrobu speciálních ocelí.
Zdroj: ČTK
1 Comment
Škodě JS fandím. Své dobré výsledky dosahuje i přes to, že jsou jí u nás všemožně házeny klacky pod nohy díky svým ruským majitelům a tedy nesmyslným protiruským sankcím. Věřím, že nakonec pravda vyjde najevo a nebude se na ni pohlížet, jako by – „měla lepru.“ Věřím, že se u nás budou stavět VVER – 1200 MW generace 3 + a Škoda JS „bude u toho !“ Finsko, Indie, Čína, Turecko, Egypt, Bangladéš, Maďarsko, Irán,…..atd. Tam všude Rosatom staví a bude stavět = zakázky za 133 mld. USD na 34 reaktorů a 262 000 zaměstnanců.