Minimálně 15 velkých kontraktů za téměř 2 miliardy amerických dolarů bude vypsáno na konci roku 2018 v rámci výstavby jaderné elektrárny Paks II. Vysoké zastoupení domácích firem je součástí dohody mezi Ruskem a Maďarskem. Maďarští dodavatelé se seznamovali s pravidly a požadavky výběrových řízení Rosatomu na fóru Atomex Europe v Budapešti.

jaderná energie - Paks II: Téměř z poloviny maďarské výroby - Zprávy (1 paks) 1
Výstavba maďarské elektrárny Paks II pokračuje dál, minimálně 15 velkých kontraktů se nyní připravuje pro maďarské firmy (zdroj: Rosatomnewsletter.com)

„Maďarsko se bude snažit pokrýt 40 % dodávek komponent a prací, jak bylo dohodnuto mezi oběma stranami,“ sdělil János Süli, ministr bez portfeje pro projektování, výstavbu a spouštění elektrárny Paks II. „Všechny tyto činnosti jsou zaštítěny národním sekretariátem. Ten je také odpovědný za informování a konzultování s potenciálními prodejci a dodavateli z Maďarska.“

Rosatom také klade důraz na dodávky místních dodavatelů, řekl Kiril Komarov, první náměstek generálního ředitele pro rozvoj společnosti a mezinárodní obchod Rosatomu. „Očekáváme široké a aktivní zapojení maďarských a evropských firem do projektu. Při výstavbě bude vítána týmová práce, dotace a podpory, jak bylo naplánováno,“ dodal Komarov.

Podíl místních dodávek vychází z technických schopností a kompetencí maďarských firem. Zapojení místních firem bude vyšší v případě určitých prací, jakými jsou například stavební a montážní práce.

Výběrová řízení

Projekt se rozjíždí a práce pokračují na tvorbě technické dokumentace, podkladů pro získání stavebních povolení a informací pro dodavatele. Rosatom hromadí dokumenty, aby je posléze mohl předložit zákazníkovi. Dozorný orgán dostane kopie nejpozději v červenci 2018. „Spolupráce s maďarskými partnery je efektivní na všech úrovních,“ poznamenal Komarov.

Příští rok Rosatom plánuje vypsat minimálně 15 výběrových řízení o celkovém objemu blížícím se 2 miliardám dolarů. Dodavatel turbínového ostrova by měl být oznámen na konci tohoto roku. Byly obdrženy dvě nabídky od ruské společnosti Silovyje mašiny a od konsorcia  Alstom Power Systems a maďarské pobočky General Electric.

Podle pravidel Evropské Unie

Všechna výběrová řízení pro Paks II jsou zcela transparentní a splňují pravidla EU. Informace o zakázkách jsou veřejně publikovány na vybraných webových stránkách a v národních i mezinárodních médiích. Například zakázky pro komponenty turbín byly publikovány na 10 webových stránkách a v médiích se objevilo přes 20 tiskových zpráv. Kolem 15 tisíc firem, z toho zhruba 500 zahraničních dodavatelů, spolupracuje s Rosatomem při výstavbě jaderných elektráren. Rosatom ještě očekává zvýšení počtu místních dodavatelů.

Podle odhadů expertů obdrží maďarské hospodářství 40 – 60 miliard amerických dolarů během 60 let provozu Paks II. Každý investovaný dolar přinese 2 dolary místním dodavatelům zařízení, 4,3 dolaru do zvýšení HDP a 1,5 dolaru do státní kasy formou daní.

Paks – chytré město

V letech 2018 až 2027 bude probíhat fáze aktivní výstavby. Kolem 7000 pracovníků se bude v těchto letech pohybovat na staveništi jaderné elektrárny. Podle státního tajemníka Atilly Becskeházeho, který je zodpovědný za infrastrukturu související s výstavbou Paks II, inovace a místní dodavatele, „chytré“ město bude vytvořeno k zajištění ubytování, stravování a zábavních středisek pro pracovníky. Chytré město spojí celkem 47 obydlených částí.

„Projekt Paks II bude zatěžovat přilehlá města a vesnice kolem města Paks a tuto zátěž se budeme snažit během výstavby elektrárny co nejvíce oemzit. První věcí, co je potřeba udělat, je zlepšit infrastrukturu, silnice a jiné komunikace, vystavět most mezi městy Paks a Kalocsa,“ řekl Becskeházi. Abychom ubytovali pracovníky a jejich rodiny, bude muset být vystavěno přibližně 1500 stálých a 3300 – 3500 dočasných bytů. Jejich umístění, uspořádání a další podrobnosti jsou koordinovány ruskou stranou. Podle očekávání Atilly Becskeháze bude v oblasti elektrárny probíhat celkem 500 projektů a všechny jsou zaměřeny na zvýšení životní úrovně.

Zdroj: Rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

jaderná energie - Reaktor je na svém místě - Zprávy (Bel NPP) 3
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..