Řež navštívil v těchto dnech japonský velvyslanec Kaoru Shimazaki s doprovodem. Zajímal se o spolupráci ÚJV Řež a Centra výzkumu Řež (CVŘ) s jeho zemí. Vzácnou návštěvu přijali Karel Křížek, generální ředitel ÚJV Řež a Martin Ruščák, ředitel CVŘ. Oba jej potom provázeli po areálu.

jaderná energie - O japonské spolupráci v Řeži - JE Fukušima (UJV vevyslanecJAP 01 1024) 1
Japonská delegace s představiteli ÚJV Řež a CVŘ. (Zdroj: ÚJV Řež)

V loňském roce podepsalo CVŘ smlouvu s konsorciem japonských firem, které pracují na likvidaci havarované jaderné elektrárny Fukušima. Japonská strana chce, aby čeští výzkumníci ověřili metodu, kterou by se v budoucnu daly z roztavených aktivních zón tří reaktorů odstranit radioaktivní prvky, především uran a plutonium, aby se následně mohly zlikvidovat odděleně. „Je to dvouletý výzkumný projekt, na jehož konci bude návrh technologie na odstranění uranu, plutonia a štěpných produktů z taveniny. Jsme pravděpodobně jediné pracoviště na světě, které je schopno tento proces ověřit,“ uvedl Martin Ruščák, ředitel CVŘ.

Velvyslanec Kaoru Shimazaki si v této souvislosti prohlédl některá pracoviště projektu Udržitelná energetika (Sustainable Energy, SUSEN) umístěná v Řeži a výzkumný jaderný reaktor LVR-15.

V rámci projektu SUSEN byla navržena, postavena a experimentálními technologickými zařízeními vybavena infrastruktura umožňující vytvoření vědecko-výzkumných týmů specializovaných na řešení významných komerčních či dotačních rozvojových projektů v energetice, především jaderné. Zařízení SUSEN jsou umístěna jak v areálu v Řeži, tak ve Vědecko-technickém parku Plzeň a v objektech Západočeské univerzity Plzeň, která se na realizaci projektu podílí jako partner.

jaderná energie - O japonské spolupráci v Řeži - JE Fukušima (UJV vevyslanecJAP 04 1024) 2
Japonská delegace u reaktoru LVR-15. (Zdroj: ÚJV Řež)

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..